L.N. Tolstoy'un 'Şeytan' ve Namık Kemal'in 'İntibah' adlı eserlerinin 'Femme Fatale' imgesi bağlamında karşılaştırmalı incelenmesi
A Comparative analysis of L.N. Tolstoy's 'Satan' and Namık Kemal's 'Intibah' in the Concept of 'Femme Fatale' Image
  1. Tez No: 926556
  2. Yazar: ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsanın yaratılışı ve kadının yaratılışı, tarih boyunca hem dini hem de felsefi bağlamda tartışılan iki temel konudur. Dini metinlerde insan, genellikle ilahi bir iradenin eseri olarak tasvir edilirken, kadının yaratılışı çoğunlukla erkeğin ardından gelen tamamlayıcı bir unsur olarak sunulur. Bu durum birçok kültürde ataerkil bir düzenin meşrulaştırılmasına zemin hazırlar ve kadını ikincil bir konuma yerleştiren yorumların ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte, felsefi ve mitolojik yaklaşımlar, kadını hem yaşamın devamını sağlayan hem de kimi zaman kötülüğün kaynağı olarak betimleyen çok yönlü bir perspektif sunmaktadır. Bu tür tasvirler, toplumların kadına ve insanın varoluşuna dair algılarında derin etkiler yaratır. Bu etkiler, edebiyat ve sanat alanında kadının nasıl temsil edildiğini de derinden şekillendirir. Mitolojik ve dini karakterlerin yanı sıra, bu temsiller, tarih boyunca kadın karakterlere atfedilen farklı rolleri ve anlamları ortaya koyar. Lilith, Havva, Medusa ve Pandora gibi karakterler, tarih boyunca kadının kötülükle özdeşleştirilmesine zemin hazırlar ve bu tema, özellikle XIX. yüzyılda femme fatale imgesiyle yeni bir biçim kazanır. Fransızca kökenli bir ifade olan femme fatale, ''ölümcül kadın'' anlamına gelir ve bu imge, başlangıçta Fransız edebiyatında ortaya çıkar, zamanla sinema ve resim gibi diğer sanat dallarında da etkili bir yer edinir. Giderek genişleyen bu imge, farklı kültürel bağlamlarda edebi eserlere de yansır. Bu doğrultuda, Lev Nikolayeviç Tolstoy'un Şeytan (Дьявол) ve Namık Kemal'in İntibah adlı eserleri, femme fatale karakterlerin toplum ve erkek kahramanlar üzerindeki etkileri açısından incelenecektir. Çalışma, karşılaştırmalı edebiyat yöntemini temel alarak feminist eleştiri, psikoanalitik eleştiri ve kültürel eleştiri yöntemleri perspektifini de kullanarak, bu eserlerde kadınların toplumsal ve ahlaki normlarla ilişkisini, benzerliklerini ve farklılıklarını ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The creation of man and woman has been a central topic of discussion throughout history, both in religious and philosophical contexts. In religious texts, humanity is often portrayed as the result of divine will, while the creation of woman is typically depicted as a complementary element following man. This interpretation has frequently legitimized patriarchal structures in various cultures, relegating women to a secondary position. Additionally, philosophical and mythological approaches offer a multifaceted perspective by portraying women both as the perpetuators of life and, at times, as the source of evil. Such representations have profoundly shaped societal perceptions of women and human existence, influencing the ways in which women are depicted in literature and art. These portrayals, encompassing mythological and religious figures, have historically attributed diverse roles and meanings to female characters. Figures such as Lilith, Eve, Medusa, and Pandora have often been associated with evil, providing a foundation for these themes, which took on a new form in the 19th century with the emergence of the femme fatale figure. The term femme fatale, of French origin, translates to“fatal woman”and initially emerged in French literature, later becoming a prominent theme in cinema and visual arts. This image has progressively expanded and permeated various cultural contexts, influencing literary works across different traditions. In this context, Lev Nikolayevich Tolstoy's The Devil (Дьявол) and Namık Kemal's İntibah will be analyzed with regard to the influence of femme fatale characters on society and male protagonists. Employing a comparative literary methodology, this study also incorporates feminist criticism, psychoanalytic criticism, and cultural criticism to examine the relationship of women in these works to social and moral norms, as well as the similarities and differences in their representations.