Kontakt dermatitte araşidonik asit metabolitleri ve topikal kortikosteroidlerin etkinliği
- Tez No: 9266
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
31 ÖZET Bu çalışma, temel alarak KD'li olgularda topikal olarak uygula nan kortikosteroidlerin inflamasyona yol açan AA metabolitleri üzerin deki etkilerini değerlendirmek, AA metabolitlerinden olan PGE2 ve LTB4, ün tedavi öncesi ve sonrasındaki doku ve serum düzeylerini araştırmak için planlanmıştır. Bu amaçla 15 KD'li olguda tedavi' öncesi ve sonrasında doku ve serum örnekleri alınarak PGE2 ve LTB4, düzeyleri çalışılmıştır. Olgularımızda tedavi sonrasında alınan doku ve serum örneklerinde PGE2 ve LTB 4 benzeri aktivite düzeylerinde tedavi öncesine göre bir azalma saptanmış, tedavide kullanılan topikal kortikosteroidin hem sik looksigenaz hem de lipoksigenaz yollarını inhibe ederek ortaya çıkardığı antiinflamatuar etki yanında abzorbe olarak sistemik yollada antiinflamatuar etkiye katkıda bulunmuş olabilecekleri sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
32. SUMMARY This study was basically planned to evaluate the effects of the topical corticosteroids on the AA metabolites, when applied to the cases with contact dermatitis, and to search for the tissue and serum levels of PGE2 and LTB, before and after therapy. Tissue and serum samples were taken from the 15 cases with contact dermatitis and the levels of PGE? and LTB, were studied on the samples with this aim. A decrease was seen on the PGE2 and LTB, like activity levels of the tissue and sera samples taken after therapy, when compared with the levels before, and as a result it was thought that the topical corti costeroid used could have contributed to the antiinflammatory effect by systemic absorbtion besides the antiinflammatory effect by the local inhibition of the cyclooxygenase and lipoxygenase pathways-"