Spor merkezi üyelerinin memnuniyet ve bilinçli farkındalık düzeylerinin incelenmesi
An examination of the satisfaction and conscious awareness levels of sports center members
- Tez No: 926604
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı spor merkezi üyelerinin memnuniyet ve bilinçli farkındalık düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla spor merkezi üyesi 192 kadın ve 105 erkeğin spor tesisleri müşteri memnuniyet ölçeği ve bilinçli farkındalık ölçek puanları değerlendirilmiştir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş nicel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile Spor Tesisleri Müşteri Memnuniyet Ölçeği ve Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin ölçek maddelerine vermiş oldukları cevapların iç tutarlılığını kontrol etmek amacı ile güvenirlilik katsayıları (Cronbach Alpha) hesaplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar Student-t-testi ve tek yönlü ANOVA ve LSD kullanılarak gruplar arası farklılıklar incelenmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ilk olarak normallik varsayımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir (P>0,05). Ayrıca, katılımcıların Sporcu bilinçli farkındalık ve Spor tesisleri müşteri memnuniyet ölçek toplam ve alt boyut toplam puanları arası ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Tüm istatistiksel hesaplamalarda SPSS 22.0 V. istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the satisfaction and mindfulness levels of sports center members. For this purpose, the Sports Facility Customer Satisfaction Scale and the Mindful Awareness Scale scores of 192 female and 105 male sports center members were evaluated. This research is a quantitative study conducted using a relational survey model. As data collection tools, a personal information form developed by the researchers, along with the Sports Facility Customer Satisfaction Scale and the Athlete Mindfulness Scale, were used. To check the internal consistency of the participants' responses to the scale items, reliability coefficients (Cronbach's Alpha) were calculated. In the data analysis, differences between groups were examined using the independent samples Student's t-test, one-way ANOVA, and LSD. The normality assumption of the data was first examined using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests (P>0.05). Additionally, relationships between the total and sub-dimension scores of the Athlete Mindfulness Scale and the Sports Facility Customer Satisfaction Scale were determined using Pearson correlation coefficient. All statistical calculations were performed using the SPSS 22.0 statistical package program.