İşitme engelli öğrencilerin eğitiminde kullanılan tek ve sıralı kartların öğretim sürecine etkisinin incelenmesi
The effect of single and sequential cards used in the education of hearing impaired students on the teaching process
- Tez No: 926605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İşitme engelli öğrencilerin eğitiminde sıklıkla kullanılan ve işlevselliği açısından önemli olan Tek ve Sıralı Kartlar, görsel materyallerdendir. Bu çalışma ile kartların öğrenme süreçlerine etkisi incelenmiştir. İşitme engellilerin görsel algıya dayalı öğrenme biçimleri göz önünde bulundurularak, tasarım ilke ve ögeleri, Gestalt kuramı ve telafi teorileri çerçevesinde tek ve sıralı kartların öğrenmeye sağladığı katkıları ele alınmıştır. Araştırma sürecinde, deneysel çalışmalar, gözlemler, anketler ve görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, tek ve sıralı kartların; kavram öğretimi, sıralama becerileri, dil ve iletişim becerisi, bilişsel gelişim, problem çözebilme yeteneği, okuma yazma düzeyi ile akademik ve sosyal başarı için etkili bir araç olduğunu göstermiştir. Ayrıca, tasarım ögelerinin doğru kullanımıyla işitme engelli bireylerin öğrenme süreçlerinin desteklenebileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, işitme engelli bireylerin eğitimi için geliştirilecek materyallerin hazırlanmasında rehber niteliği taşımakta ve özel eğitim alanındaki uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulgularının, özel eğitimde daha etkili materyal tasarımı için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Single and Sequential Cards, are among the Visual Materials that are frequently used in the education of hearing-impaired students and are important in terms of functionality. This study examined the effect of cards on learning processes. Considering the visual perception-based learning styles of hearing-impaired individuals, the contributions of single and sequential cards to learning were discussed within the framework of design principles and elements, Gestalt theory and compensation theories. During the research process, data obtained from experimental studies, observations, surveys and interviews were analyzed. The research results showed that single and sequential cards are an effective tool for concept teaching, sequencing skills, language and communication skills, cognitive development, problem-solving ability, literacy level and academic and social success. In addition, it was concluded that the learning processes of hearing-impaired individuals can be supported with the correct use of design elements. This study serves as a guide in the preparation of materials to be developed for the education of hearing-impaired individuals and aims to contribute to applications in the field of special education. It is thought that the findings of the study will guide the design of more effective materials in special education.