Ortaçağ'da İngiltere Dizbağı Nişanı
The Order of the Garter of England in the Middle Ages
- Tez No: 926654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
İngiltere'de şövalyelik hem atlı savaşçılar hem de şövalyelik onur kuralları bağlamında Normanlar tarafından 1066 yılından sonra tanıtılmış ve yaygınlaştırılmıştır. İlerleyen dönemde İngiltere ile Fransa arasında süregelen gerginlik, İngiltere Kralı III. Edward döneminde yaşanan bazı tetikleyici olaylar sonucunda Yüz Yıl Savaşı olarak bilinen çatışma dönemini başlatmıştır. Dizbağı Nişanı da bu çatışmanın ilk fazının ortasında, işler hala Edward'ın istediği gibi giderken kurulmuştur. Dizbağı Nişanı, kurulduktan sonra Avrupa'daki birçok hükümdar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak örnek alınmıştır. Ancak bu sonradan ortaya çıkan nişanların büyük çoğunluğu varlıklarını uzun süre sürdürememiş ve genellikle de kurucularının ölümleriyle ortadan kalkmışlardır. Öte yandan, Dizbağı Nişanı; hanedanlık tarihini, diplomatik tarihi, sanat tarihini, heraldiği ve daha pek çok alanı etkileyen bir onur, kurum ve gelenek olarak 675 yıldan uzun süredir varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In England, knighthood was introduced and became prevalent by the Normans after 1066, both as mounted warriors and in terms of chivalric code of honour. In the following period, the ongoing tension between England and France eventually kicked off the epoch of conflict known as so-called Hundred Years' War as a result of some precipitating events that took place during the reign of King Edward III of England. The Order of the Garter was also founded in the middle of the first phase of this conflict, when things were still going Edward's way. After the Order of the Garter was founded, it was directly or indirectly taken as an example by many sovereigns in Europe. However, the vast majority of these later orders did not manage to maintain their existence for long and generally disappeared with the death of their founders. On the other hand, the Order of the Garter has continued to exist as an honor, institution and tradition for more than 675 years, affecting dynastic history, diplomatic history, art history, heraldry and many others.