Klasik dönemden nizamnameler dönemine geçişte gayrimüslimlerin dini ve hukuki durumu
The religious and legal status of non-Muslims in the transition from the classical period to the period of regulations
  1. Tez No: 926653
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Tanzimat Fermanı'nın ilanı Osmanlı Devleti'nde tam bir dönüm noktası olmuştur ki bu sebepten çok fazla çalışmanın konusunu teşkil etmiştir. Tanzimat'ı takip eden her bir adım Tanzimat'ın getirdiği yeni nizamı genişleterek devam etmiş ve bu değişim toplumun her kesimini kapsayarak sürmüştür. Gayrimüslim nizamnameleri de bu dönüşümün meyveleridir. Her bir gayrimüslim cemaatin kendi nizamnamesini hazırlaması sonucu artık gayrimüslimler klasik döneme nazaran daha kurallı ve sistemli bir iç işleyiş elde etmişler; ruhani reislerinin seçiminden okul, hastane vb. kurumlarının idare ve sevkine kadar her alanda hukuki zemine kavuşmuşlardır. Klasik döneme hâkim olan kuralların bilinmesi yeni düzenlemelerin kapsamının anlaşılmasını kolaylaştıracağından ve ayrıca kökleri bilinmeden geleceğe dair analiz yapmak kolay olmadığından, hukuk bilimi konularının çağdaş tasnifine uygun başlıklar altında İslam dininin ortaya çıktığı döneme kadar geriye giderek gayrimüslimlerin hukuki durumu izah edilmiştir. Konunun bu şekilde ele alınması gayrimüslim nizamnamelerinin daha rahat kavranmasını sağlamış ve nizamnameler tek tek tarihsel arka planıyla incelenerek öne çıkan hususlarına değinilmiştir. Daha sonra da gerek nizamnamelerin bölüm başlıklarından gerekse maddelerin değindiği konulardan hareketle kendimize özgü sınıflandırma yaparak nizamname içerikleri karşılarlaştırmalı şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The proclamation of the Tanzimat Edict marked a turning point in the Ottoman Empire, which is why it has been the subject of many studies. Each step following the Tanzimat continued to expand the new order it introduced, and this transformation progressed by encompassing every segment of society. The regulations for non-Muslims are also the fruits of this transformation. As each non-Muslim community prepared its own regulation, non-Muslims gained a more organized and systematic internal structure compared to the classical period. They achieved a legal foundation in every aspect, from the election of their religious leaders to the administration and management of institutions such as schools, hospitals and more. Since understanding the rules that prevailed during the classical period makes it easier to comprehend the scope of the new regulations introduced, and because analyzing the future without knowing their roots is not easy, the legal status of non-Muslims has been explained by going back to the period when Islam emerged, under headings that align with the contemporary classification of legal science topics. This approach has facilitated a better understanding of the non-Muslim's regulations, which were then examined one by one, addressing their historical background and highlighting key aspects. Subsequently, using both the section titles of the regulations and the topics covered by the articles, a unique classification was created, and the contents of the regulations were evaluated in a comparative manner.