Adölesanlarda öz güven, iyi oluş, empati ve sempati düzeyinin akran zorbalığı ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between self-confidence, well-being, empathy and sympathy levels and peer bullying in adolescents
  1. Tez No: 926691
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma adölesanlarda akran zorbalığı, öz güven, iyi oluş, empati ve sempati düzeyini belirlemek; akran zorbalığı ile öz güven, iyi oluş, empati ve sempati düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek; akran zorbalığını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 yılında Konya ili merkez ilçelerinde öğrenim gören 3468 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü ise 1250 öğrencidir. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu (AZBÖ), Öz Güven Ölçeği, Ergenler İçin Beş Boyutlu İyi Oluş (EPOCH) Ölçeği, Adölesanlarda Empati ve Sempati Kurma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Oneway ANOVA testi, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05), iyi oluş (r=-0,710 ,p0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of peer bullying, self-confidence, well-being, empathy, and sympathy in adolescents; to evaluate the relationship between peer bullying and self-confidence, well-being, empathy, and sympathy levels; and to examine the factors influencing peer bullying. It is a descriptive and relational study. The population of the study consisted of 3,468 high school students studying in the central districts of Konya during the 2023–2024 academic year. The sample size of the study was 1,250 students. The Personal Information Form, Peer Bullying Identification Scale (PBIS) Adolescent Form, Self-Confidence Scale, Five-Dimensional Well-Being (EPOCH – Engagement, Perseverance, Optimism, Connectedness, Happiness) Scale, and Adolescent Measure of Empathy and Sympathy (AMES) were used to collect the study data. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, and standard deviation, independent groups t-test, One-Way ANOVA test, Pearson correlation, and multiple regression analysis were used. The level of statistical significance was accepted as p0.05), while there is a statistically significant negative correlation with well-being (r=-0.710, p0.05).