Şenköy (Simav, Kütahya) düşük sülfidasyonlu epitermal au yatağı potansiyelinin ortaya konması
Determination of the potential of şenköy (Simav, Kütahya) low sulphidation epithermal au deposit
- Tez No: 926692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SELMAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Şenköy (Simav, Kütahya) altın cevherleşmesinin varlığı ilk defa bu çalışma ile ortaya konulmuştur. Cevherleşme Simav ilçesine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta yer almaktadır. İnceleme alanında temelde Prekambriyen yaşlı Kalkan Formasyonu bulunmakta olup bölgedeki en yaşlı kaya grubunu temsil eder. Bu formasyon bölgedeki diğer birimlerle uyumsuz bir şekilde yerleşmekte ve önemli bir tektonik yapıyı temsil etmektedir. Kalkan Formasyonu üzerine uyumsuz olarak yerleşen Paleozoyik yaşlı Simav Metamorfitleridir. Simav Metamorfitleri ile Kalkan Formasyonu arasında gözlemlenen uyumsuzluk bölgedeki geniş çaplı deformasyon süreçlerini ve farklı tektonik ortamların etkisini ortaya koymaktadır. İnceleme alanında yer alan bir diğer litolojik birim ise Paleozoyik yaşlı Arıkaya Formasyonudur. Kalkan Formasyonu ve Simav Metamorfitlerinin üzerinde uyumsuz olarak izlenmektedir. Bölgedeki altın cevherleşmesi için önem taşıyan Orta-Üst Miyosen yaşlı Civanadağ Tüfleri kuvars damar zonları ve silisleşmeler barındırmaktadır. Tüm bu birimleri Akdağ Volkanikleri kesmekte olup birimin yaşı Miyosen olarak saptanmıştır. İnceleme alanında Civanadağ Tüflerinin üzerinde Orta-Üst Miyosen yaşlı Kızılbük Formasyonu bulunmaktadır. Bu formasyonun aşınmaya izin vermeyen zonlarında, tabanda gömülü olan ve korunan altın cevherleşmesi mevcuttur. Düşük sülfidasyon kuvars damar zonlarına ait döküntüler inceleme alanında yayılım sunmaktadır. Bu kuvars damar döküntüleri açık boşluk, bıçak sırtı, tarak, kristalen, şeker, breşik, kolloform, krastiform, kalsedonik ve masif dokuları barındırmaktadır. Au, As ve Fe değerleri açısından zengindir.
Özet (Çeviri)
The presence of gold mineralization in Şenköy (Simav, Kütahya) has been identified for the first time in this study. The mineralization is located approximately 15 km from Simav district. The study area is underlain by the Precambrian-aged Kalkan Formation, which represents the oldest rock group in the region. This formation is unconformably overlain by other units and represents a significant tectonic feature. Unconformably overlying the Kalkan Formation are the Paleozoic-aged Simav Metamorphics. The observed unconformity between the Simav Metamorphics and the Kalkan Formation highlights extensive deformation processes and the influence of different tectonic settings in the region. Another lithological unit in the study area is the Paleozoic-aged Arıkaya Formation, which is also observed unconformably overlies both the Kalkan Formation and the Simav Metamorphics. The Middle-Upper Miocene-aged Civanadağ Tuffs, which host quartz vein zones and silicifications, are of particular importance for the gold mineralization in the region. All these units are intruded by the Akdağ Volcanics, which have been dated to the Miocene. Overlying the Civanadağ Tuffs is the Middle-Upper Miocene-aged Kızılbük Formation. Gold mineralization, preserved and protected in corrosion-resistant zones within this formation, occurs at the base. Float materials from low-sulfidation quartz vein zones is widespread in the study area. These quartz vein floats exhibit open-space, bladed, comb, crystalline, sugary, brecciated, colloform, crustiform, calcedonic and massive textures. They are enriched in Au, As, and Fe anomalies.