Lise birinci sınıf erkek ergenlerin öfke düzeylerine sinematerapinin etkisi: Yarı deneysel bir çalışma
The effect of cinematherapy on anger levels of first year high school male adolescents: A quasi-experimental study
  1. Tez No: 926715
  2. Yazar: EZGİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma lise birinci sınıf erkek ergenlerin öfke düzeylerine sinematerapinin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada ön test, son test, bir aylık ve üç aylık izlem kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma Aydın İl Merkezinde yer alan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 2023-2024 Eğitim Öğretim döneminde lise birinci sınıfa kayıtlı erkek öğrencilerle yürütülmüştür. Araştırmaya örneklemi randomizasyon yöntemi ile belirlenen 73 (Deney:36 ve Kontrol:37) öğrenci alınmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Öfke Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-Kare Testi, bağımsız örneklem t testi ve tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to examine the effect of cinematherapy on the anger levels of first-year high school male adolescents. Material and Methods: In the research, semi-experimental method with pre-test, post-test, one-month and three-month follow-up control group was used. The research was conducted with male students enrolled in the first grade of high school in the 2023-2024 academic year at Aydın Vocational and Technical Anatolian High School, affiliated with the Directorate of National Education, located in Aydın Provincial Center. The research sample included 73 students (Experiment: 36 and Control: 37), determined by randomization method. Data were collected using the Personal Information Form, Multidimensional Anger Scale. In addition to descriptive statistics, Chi-Square Test, independent sample t-test and two-way analysis of variance for repeated measurements were used in the analysis of the data.