Anterior süt dişlerinde prefabrik zirkonya kuron simantasyonunda siman seçiminin mikrosızıntı ve renklenme üzerindeki etkisi: In Vitro inceleme
In Vitro investigation of the microleaking of three different cements used in two different brand of prefabricated zircon crowns in anterior primary teeth
  1. Tez No: 926714
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma, iki farklı marka prefabrik zirkonya kuronun üç farklı siman ile simante edilmesi sonrası termal yaşlandırmanın renk stabilitesi ve mikrosızıntı üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Toplam 48 çekilmiş süt anterior dişi iki gruba ayrıldı: NuSmile® (Houston, TX, ABD) ve ProfZrCrown® (İstanbul, Türkiye). Her grup, siman türüne göre üç alt gruba ayrıldı: Cam İyonomer Siman (CİS), Rezin Modifiye Cam İyonomer Siman (RMCİS) ve ACTIVA Biyoaktif Siman. Numuneler 5000 termal döngüye (5°C–55°C, 10 sn bekleme süresi) tabi tutulduktan sonra renk stabilitesi spektrofotometre (VITA Easyshade Compact, Almanya) ile değerlendirildi. Mikrosızıntı, metilen mavisi boya penetrasyonu ve stereo mikroskop analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of different cements on microleakage and discoloration in two brands of prefabricated zirconia crowns for anterior primary teeth after artificial aging. Materials and Methods: Forty-eight extracted primary anterior teeth were divided into two groups: NuSmile® and ProfZrCrown®. Each group was further subdivided based on the cement used: Fuji One (GIC), FujiCem Evolve (RMGIC), and ACTIVA Bioactive Cement. The samples underwent 5000 thermal cycles (5°C–55°C, 10 s dwell time), and color stability was assessed using a spectrophotometer (VITA Easyshade Compact, Germany). Microleakage was evaluated through methylene blue dye penetration and stereomicroscope analysis.