Postpartum kanama miktarının postpartum uterin arter dopplerparametreleri ile ilişkisi
The correlation between postpartum hemorrhage volume and postpartum uterine artery doppler parameters
- Tez No: 926743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEDİ ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Amaç: Postpartum kanama, doğum sonrası dönemde anne sağlığı açısından önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda postpartum kanama miktarı ile postpartum uterin arter Doppler parametreleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda 37. gebelik haftasından sonra elektif koşullarda sezaryen ile doğum yapmış gebeler dahil edilmiştir. Bu hastaların doğum öncesi ve sonrası tam kan sayımı parametreleri ile doğum sonrası ilk 24 saat içinde yapılan uterin arter Doppler paremetreleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaşları 18 ile 40 arasında değişmekte olup, ortalama 30,24±5,85 yıldır. Gravida 1 ile 8 arasında değişmekte olup, medyanı 2'dir. Hastaların %29,2'si (n=35) 1 kez, %27,5'i (n=33) 2 kez, %20,8'i (n=25) 3 kez, %22,5'i (n=27) 4 ve daha çok kez gebelik yaşamıştır. Parite 0 ile 5 arasında değişmekte olup, medyanı 1'dir. Hastaların %2,5'u (n=3) sigara kullanmakta %22,5'inin (n=27) ise en az bir kronik hastalığı mevcuttur. Hastaların daha önce geçirilen sezaryen sayısı 0 ile 5 arasında değişmekte olup, medyanı 1'dir. Hastaların %32,5'i (n=39) hiç sezaryen geçirmemişken; %37,5'i (n=45) 1 kez, %15,8'i (n=19) 2 kez, %14,2'si (n=17) 3 ve daha çok kez sezaryen geçirmiştir. Olguların sezaryen doğum endikasyonları %67,5'i (n=81) önceden geçirilmiş sezeryan doğum, %13,3'ü (n=16), makat geliş, %4,2'i (n=5) ve %28,3 (n=34) diğer durumlar şeklindedir. Hastaların ortalama uterin arter PI değeri ise 2,00±0,69 ortalama RI değeri ölçümleri 0,72±0,10 ve ortalama S/D ölçümleri ise 2,87±1,05'tir. Ortalama PI, RI ve S/D Doppler indeksleri açısından anlamlı fark izlenmemiştir. Hemoglobin ölçümleri arasında gözlenen fark ile ortalama PI, RI ve S/D ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Ancak ortalama PI, RI ve S/D indeksleri ile hemoglobin farkı verisi arasında çok zayıf düzeyde korelasyon saptanmıştır. Benzer şekilde hematokrit ölçümlerinde gözlenen fark ile ortalama PI, RI ve S/D ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamakla beraber mevcut fark pozitif yönlü çok zayıf düzey bir ilişki göstermektedir (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda postpartum uterin arter Doppler parametreleri ile postpartum dönemdeki kan kaybı verileri arasında herhangi bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Postpartum bleeding poses a significant concern for maternal health in the postpartum period. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the amount of postpartum bleeding and postpartum uterine artery Doppler parameters in women who have given birth through cesarean section. Method: The study included pregnant women who underwent elective cesarean section after the 37th week of pregnancy at the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Adnan Menderes University. The parameters of complete blood count before and after delivery, as well as uterine artery Doppler within the first 24 hours postpartum, were evaluated for these patients. Findings: The ages of the participating pregnant women ranged from 18 to 40, with a mean of 30.24 ± 5.85 years. Gravidity varied between 1 and 8, with a median of 2. Among the patients, 29.2% (n=35) experienced pregnancy once, 27.5% (n=33) twice, 20.8% (n=25) thrice, and 22.5% (n=27) four or more times. Parity ranged from 0 to 5, with a median of 1. Of the patients, 2.5% (n=3) were smokers, and 22.5% (n=27) had at least one chronic condition. The number of previous cesarean sections varied from 0 to 5, with a median of 1. While 32.5% (n=39) of the patients had never undergone a cesarean section, 37.5% (n=45) had one, 15.8% (n=19) had two, and 14.2% (n=17) had three or more cesarean sections. The indications for cesarean delivery were as follows: 67.5% (n=81) had a history of previous cesarean section, 13.3% (n=16) had breech presentation, and 28.3% (n=34) had other reasons. The mean uterine artery PI value was 2.00 ± 0.69, mean RI measurements were 0.72 ± 0.10, and mean S/D measurements were 2.87 ± 1.05. No significant differences were observed in the average PI, RI, and S/D Doppler indices. There was no statistically significant relationship between hemoglobin measurements and the average PI, RI, and S/D measurements (p> 0.05). However, a very weak correlation was found between the average PI, RI, and S/D indices and the difference in hemoglobin. Similarly, although there was no statistically significant relationship between hematocrit measurements and the average PI, RI, and S/D measurements, the existing difference showed a positive but very weak correlation (p> 0.05). Conclusion: Our study did not identify any relationship between postpartum uterine artery Doppler parameters and postpartum blood loss data.