Turizmde alternatif bir yaklaşım olarak küçülme: Antalya ili örneği
Degrowth as an alternative approach in tourism: The case of Antalya province
  1. Tez No: 926789
  2. Yazar: MEHMET FATİH BAĞMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KERVANKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Turizmde yaşanan krizlerin önlenmesi, etkisinin azaltılması ve kriz sonrası toparlanmanın sağlanmasında dönemlere göre farklı yaklaşımlar öne çıkmıştır. Sürdürülebilirlik ve dayanıklılık gibi yaklaşımlar belirli teorik altyapılar oluşturmuş ancak uygulamalarda yetersiz kalmış; neoliberal politikaların büyümeye odaklanması ve kapitalist sistemin kaynakların aşırı tüketimine neden olması alternatif yaklaşımlara ihtiyacı artırmıştır. Araştırmanın amacı farklı alanlarda önemi gittikçe artan“küçülme”yaklaşımını turizm alanına taşımak, Antalya örneğinde Türkiye turizminin sürekli büyümeye dayalı gelişim sürecini tartışmaya açmak, arz ve talep olarak belli bir gelişim seviyesini yakalamış Antalya turizminde artık niceliksel büyüme yerine niteliksel gelişmeyi düşünmeye yönelik bir koridor açmak, turizmde sınırsız büyümenin ve aşırı turizmin olumsuz etkilerini sorumlu ve adaletli turizm çerçevesinde yeniden yapılandıran küçülme yaklaşımıyla incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye turizmini en iyi temsil eden ve turizm gelişimi açısından belli bir seviyeye ulaşmış turizm mekanlarından Antalya ili çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmada krizlere yönelik hâkim yaklaşımları ve büyümeden kaynaklanan sorunların etkilerini tüm yönleriyle ele almaya; gözlem, görüşme ve doküman araştırması yaparak derinlemesine betimleme yapmaya imkân sağlamasından dolayı nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Turizm alanında yönetici pozisyonundaki 27 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmış, bulgular literatür ve kamu kurumlarının raporlarıyla desteklenmiştir. Bulgulara göre; Antalya'da turizmin niceliksel olarak yeterli seviyeye ulaştığı ancak sürekli büyümeye bağlı ekonomik, toplumsal, çevresel ve mekânsal sorunların arttığı, dolayısıyla geçmiş yıllarda uygulanan büyümeye dayalı politikalar ve uygulamalar yerine farklı yaklaşımlara yönelik politikaların, planların ve projelerin tartışılması gerektiği, merkezi ve yerel yöneticilerin, sivil toplum kuruluşlarının, yerel toplumun ve akademik çevrelerin, her ne kadar kabul görmesi zor olsa da farklı alternatif yaklaşımları düşünmesinin zamanının geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different approaches have come to the forefront in the prevention of crises in tourism, in reducing their effects and in ensuring post-crisis recovery. Approaches such as sustainability and resilience have created certain theoretical infrastructures but have been inadequate in practice; the focus of neoliberal policies on growth and the excessive consumption of resources by the capitalist system have increased the need for alternative approaches. The aim of the research is to bring the“degrowth”approach, which is increasingly important in different areas, to the field of tourism, to open up discussions on the development process of Turkish tourism based on continuous growth in the example of Antalya, to open a corridor for thinking about qualitative development instead of quantitative growth in Antalya tourism, which has reached a certain level of development in terms of supply and demand, and to examine the negative effects of unlimited growth and excessive tourism in tourism with the degrowth approach that restructures within the framework of responsible and fair tourism. In line with this purpose, Antalya province, which best represents Turkish tourism and has reached a certain level in terms of tourism development, was selected as the study area. In the study, the case study design, one of the qualitative research methods, was used because it allows for all aspects of the dominant approaches to crises and the effects of problems arising from growth; and to make in-depth descriptions by conducting observation, interview and document research. In-depth interviews were conducted with 27 participants in management positions in the field of tourism, and the findings were supported by literature and reports from public institutions. According to the findings; it was concluded that tourism in Antalya has reached a sufficient level in terms of quantity, but economic, social, environmental and spatial problems due to continuous growth have increased, therefore, instead of growth-based policies and practices implemented in the past years, policies, plans and projects aimed at different approaches should be discussed, and it is time for central and local administrators, civil society organizations, local society and academic circles to consider different alternative approaches, even if they are difficult to accept.