Yerel yönetimlerde örgütsel dedikodu: Kastamonu Belediyesi örneği
Organizational gossip in local governments: the case of Kastamonu Municipality
  1. Tez No: 926788
  2. Yazar: SALİH OĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kurumsal kimliğinin niteliği fark etmeksizin, kurumların işleyiş mekanizmasında resmi iletişim kanallarının yanı sıra, örgütsel dedikodu gibi gayri resmi iletişim biçimlerinin de önemli rol oynadığı bilinmektedir. Dedikodu faaliyeti, kurumsal mekanizmalar bünyesinde çalışanlar arasında gerçekleştirildiğinde etkinlik ve verimliliği farklı düzeylerde etkileyebilecek kapasitededir. Bu çalışmada, yönetime katılmanın ve böylelikle demokrasinin önemli bir unsurunu oluşturan yerel yönetimlerde örgütsel dedikodunun dinamikleri, etkileri ve sonuçları Kastamonu Belediyesi örneği üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, örgütsel dedikodunun belediye içinde nasıl şekillendiğini, çalışanlar arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini ve belediye hizmetlerinin sunumuna olan yansımalarını ortaya koymaktır. Bir başka ifadeyle, bu çalışmayla örgütsel dedikoduların kurumsal faaliyetlerin etkinliği ve verimliliğini hangi ölçülerde etkilediğinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Öncelikle, odak grubunu oluşturan Kastamonu Belediyesi'nde çeşitli birimlerde görev yapan kamu çalışanları ile anketler yapılmıştır. Yapılan anketler, örgütsel dedikodunun yaygınlığını, içeriklerini ve bu süreçteki aktörlerin rollerini anlamaya yönelik önemli bulgular sunmuştur. Elde edilen veriler istatistik analiziyle değerlendirilmiş ve örgütsel dedikodunun, çalışanlar arasındaki güveni zedeleyebileceği, işbirliğini olumsuz etkileyebileceği ve genel çalışma ortamını karmaşıklaştırabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Regardless of the nature of the corporate identity, it is known that in addition to official communication channels, informal forms of communication such as organizational gossip also play an important role in the functioning mechanism of institutions. Gossip activity has the capacity to affect efficiency and productivity at different levels when it is carried out among employees within the framework of corporate mechanisms. Decapitation activity has the capacity to affect efficiency and productivity at different levels. In this study, the dynamics, effects and consequences of organizational gossip in local governments, which constitute an important element of participation in management and thus democracy, were examined through the example of Kastamonu Municipality. The main purpose of the research is to Decipher how organizational gossip is shaped within the municipality, how it affects the relationships between employees and its reflections on the provision of municipal services. In other words, with this study, it is aimed to determine to what extent organizational gossip affects the effectiveness and efficiency of corporate activities. Quantitative research methods were used in the study. Firstly, surveys were conducted with public employees working in various units in Kastamonu Municipality who formed the focus group.The surveys conducted have presented important findings aimed at understanding the prevalence of organizational gossip, their content and the roles of actors in this process. The data obtained were evaluated by statistical analysis and it was found that organizational gossip can damage the trust between employees, negatively affect cooperation and complicate the overall working environment.