Düzenli egzersiz yapan bireylerde beslenme eğitiminin diyet inflamatuar indeksi ve antropometrik ölçümlerin üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of nutritional education on dietary inflammatory index and anthropometric measurements in individuals exercising regularly
  1. Tez No: 926830
  2. Yazar: FATMANUR ZEHRA ZELKA
  3. Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, düzenli egzersiz yapan bireylerde beslenme eğitiminin diyet inflamatuar indeksi ve antropometrik ölçümler üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Diyet inflamatuar indeksi (Dİİ), literatürden türetilmiş ve henüz yeni bir indeks olması nedeni ile çalışmamızda kullanılmak amacı ile seçilmiştir. Beslenme eğitiminin bireylerin beslenme düzenleri üzerinde etkili olup olmadığını belirlemek amacı ile diyet inflamatuar indeksi kullanılmış olup bireyin beslenme düzenlerindeki değişimin direkt etkilerini kontrol etmek için antropometrik ölçümlerden yararlanılmıştır. Düzenli egzersiz yapan bireyleri kapsayan bu çalışma Eylül 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında bir spor merkezinde yapılmıştır. Yüz katılımcının olduğu çalışmada katılımcılara beslenme eğitimi verilip aynı gün ön test antropometrik ölçümleri yapılmış ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. İlk ölçümden 30 gün sonra son test antropometrik ölçümleri yapılmış ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Elde edilen ön test ve son test verileri karşılaştırıldığında katılımcıların BKİ değerinin anlamlı olarak azaldığı tespit edilmiştir. Bireylerin eğitim öncesi ve sonrası antropometrik ölçüm değerlerindeki değişim incelendiğinde; kalça çevresi fark değerleri (p=0,030*), triceps fark değerleri (p=0,008**), subrailiac fark değerleri (p=0,010*) , chest fark değerleri (p=0,013*) ve femur fark değerlerinde (p0,05). Elde edilen sonuçlar beslenme eğitiminin antropometrik ölçüm değerlerine olumlu etkisini göstermektedir. Dİİ skorlama açısından ise anlamlı bir etki bulunmamıştır. İleride gerçekleştirilecek olan çalışmalarda farklı büyüklükte ve özellikteki örneklem grupları incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effect of nutrition education on dietary inflammatory index and anthropometric measurements in individuals who exercise regularly. The dietary inflammatory index was derived from the literature and was selected for our study because it is a new index. To determine whether nutritional education is effective on individuals' dietary habits, the dietary inflammatory index used, and anthropometric measurements were used to control the direct effects of changes in the individual's dietary habits. This study, which includes individuals who exercise regularly, was conducted between September 2024 and October 2024 in a gym. In the study with 100 participants, the participants were given nutrition education; pre-test anthropometric measurements were made on the same day, and 24-hour food consumption records were taken. Post-test anthropometric measurements were made 30 days after the first measurement, and 24-hour food consumption recalls were taken. The pre-test and post-test data were compared, and it was determined that the participants' BMI values were significantly reduced.