Vücut geliştirme sporu yapan bireylerin bazal metabolizma hızı ve belirli antropometrik ölçümleri ile yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examining the basal metabolic rate and certain anthropometric measurements and quality of life of individuals doing bodybuilding sports.
  1. Tez No: 926829
  2. Yazar: HAMZA NACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Vücut geliştirme sporu, günümüzde yalnızca estetik kaygılarla değil, aynı zamanda bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlıklarını geliştirmek amacıyla da yaygın şekilde tercih edilmektedir. Kas kütlesini artırma, fiziksel dayanıklılığı güçlendirme ve genel sağlık durumunu iyileştirme gibi hedeflere yönelik yapılan bu spor, aynı zamanda bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir aktivitedir. Bu bağlamda araştırmada vücut geliştirme sporu yapan bireyler ile spor yapmayan bireylerin biyoimpedans ve antropometrik ölçümleri yapılarak yaşam kalitesi ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Şanlıurfa'da yaşayan 21-50 yaş grubunda bulunan vücut geliştirme sporu yapan ve spor yapmayan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya gönüllü 72 (%51,4) vücut geliştirme sporu yapan ve 68 (%48,6) spor yapmayan birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Demografik Bilgi Formu', 'EUROHIS WHOQOL-8 Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu' ölçekleri kullanılmıştır. Biyoimpedans ve antropometrik ölçümler In-Body 720 cihazı ile yapılmıştır. Araştırmada vücut geliştirme sporu yapan bireylerin spor yapmayan bireylere göre yaşam kalitesinin istatiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edildi (p0,05). Mineral miktarı, sağ-sol bacak kas kütlesi, boyun çevresi, göğüs çevresi, kalça çevresi, iç yağlanma alanında istatiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı belirlendi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Bodybuilding is widely preferred today not only for aesthetic concerns but also to improve individuals' physical and psychological health. This sport, aimed at increasing muscle mass, enhancing physical endurance, and improving overall health, significantly impacts individuals' quality of life. In this context, the study aims to examine the relationship between quality of life and the bioimpedance and anthropometric measurements of individuals who engage in bodybuilding and those who do not. The sample of the study consists of individuals aged 21-50 living in Şanlıurfa, both those who participate in bodybuilding and those who do not engage in any sports. A total of 72 voluntary participants (51.4%) engaged in bodybuilding and 68 participants (48.6%) not engaged in sports took part in the study. The 'Demographic Information Form' and the 'EUROHIS WHOQOL-8 World Health Organization Quality of Life Scale Short Form' were used as data collection tools. Bioimpedance and anthropometric measurements were conducted using the In-Body 720 device. The study found statistically significant differences in the quality of life between individuals engaged in bodybuilding and those who are not (p0.05). Moreover, no significant differences were observed in mineral content, right-left leg muscle mass, neck circumference, chest circumference, hip circumference, and visceral fat area (p>0.05).