Ortaöğretim 12. sınıf öğrencilerinin mevcut geometri bilgilerinin Duval'in bilişsel gelişim modeli çerçevesinde incelenmesi
Examining the current geometry knowledge of 12th grade secondary education students within the framework of the Duval cognitive development model
  1. Tez No: 926841
  2. Yazar: RAMAZAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, 12. sınıf öğrencilerinin benzerlik konusundaki geometrik bilgi seviyeleri Duval'in bilişsel gelişim modeli çerçevesinde incelenmiştir. Karma desen kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, 46 öğrenci (24 deney, 22 kontrol) yer almıştır. Deney grubunda Duval modeline uygun, kontrol grubunda ise MEB müfredatına dayalı ders anlatımı yapılmıştır.Nicel veriler, ön test ve son test puanlarıyla analiz edilmiş; nitel veriler ise deney grubu öğrencileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Sonuçlar, Duval modeline uygun öğretimin, özellikle şekle bakma ve teorik muhakeme becerilerinde anlamlı bir gelişim sağladığını göstermiştir. Görüşmelerde öğrenciler, görsel destekli ve uygulamalı derslerin konuyu daha anlaşılır ve kalıcı hale getirdiğini belirtmiştir. Sonuç olarak, Duval'in modeli öğrencilerin geometrik bilgi seviyelerini ve bilişsel becerilerini geliştirmiştir. Gelecekte, bu modelin farklı matematik konularında ve gruplarda test edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometric knowledge levels of 12th-grade students on the topic of similarity were examined within the framework of Duval's cognitive development model. The research employed a mixed-methods design and included 46 students (24 in the experimental group and 22 in the control group). In the experimental group, lessons were conducted based on Duval's model, while the control group received instruction aligned with the MEB curriculum. Quantitative data were analyzed using pre-test and post-test scores, while qualitative data were obtained from semi-structured interviews with students in the experimental group. The results indicated that teaching based on Duval's model led to significant improvements, particularly in shape recognition and theoretical reasoning skills. Students reported during interviews that visually supported and applied lessons made the topics more comprehensible and enduring. In conclusion, Duval's model enhanced students' geometric knowledge levels and cognitive skills. It is recommended that future studies test this model in different mathematical topics and with various student groups.