Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 25 nolu eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran erişkinlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörler
Healthy lifestyle behaviors and related factors of adults who applied to the educational Family Health Center no 25 of Aydın Adnan Menderes University
  1. Tez No: 927037
  2. Yazar: MERVE ITIR YAĞMUROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 25 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne Başvuran Erişkinlerin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve İlişkili Faktörler Giriş ve Amaç: Sağlıklı yaşam biçimi, bireyin sağlığını etkileyebilen tüm davranışlarını kontrol etmesi ve günlük aktivitelerini düzenlerken sağlığa uygun davranışları seçmesi olarak tanımlanmaktadır. Yaşam biçimine bağlı olarak görülebilen kronik hastalıklar, tüm dünyada önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle yaşam biçiminin değiştirilmesine yönelik uygulamaların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Çalışmamızda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 25 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran erişkinlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve ilişkili olabilecek başlıca faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, kesitsel bir araştırma olup 1 Ekim 2023 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında eğitim aile sağlığı merkezine başvuran 18-65 yaş arası gönüllü 353 kişiye yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmıştır. Katılımcılara sosyo-demografik veri formu ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) uygulanmıştır. İstatiksel analiz SPSS programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde ile belirtilmiş olup, normal dağılıma uyan ikili gruplarda Independent Samples t testi, ikiden fazla gruplarda One-Way ANOVA testi ile analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy Lifestyle Behaviors and Related Factors of Adults who Applied to the Educational Family Health Center No 25 of Aydın Adnan Menderes University Introduction and objective: Healthy lifestyle is defined as the individual controlling all behaviors that may affect their health and choosing behaviors that are appropriate for health while organizing their daily activities. Chronic diseases that can be seen depending on lifestyle have become a significant problem all over the world. Therefore, the importance of practices aimed at changing lifestyle is increasing day by day. In our study, it was aimed to determine the healthy lifestyle behaviors and the main factors that may be related to adults who applied to Aydın Adnan Menderes University Education Family Health Center No. 25. Methods: The study is a cross-sectional research and was conducted by face-to-face interview method with 353 volunteers aged 18-65 who applied to the education family health center between October 1, 2023 and December 31, 2023. The sociodemographic data form and the Health Promoting Lifestyle Profile II (HPLP II) were applied to the participants. Statistical analysis was performed with the SPSS program. Descriptive statistics were expressed as numbers and percentages, and analysis was performed with the Independent Samples t test in two groups with normal distribution, and the One-Way ANOVA test in more than two groups.