İstanbul kadılığı 43 numaralı şer'iyye sicili (H. 1192-1193 / M. 1778-1779)
The Peculiarities of the registry book of number 43
  1. Tez No: 92708
  2. Yazar: NAİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İSTANBUL KADILIĞI 43 NUMARALI ŞER'İYYE SİCİLİ (H. 1192-1193 / M. 1778-1779) Nail KAYA Tarih Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Estitüsü, Aralık 1999 Danışman: Doç. Dr. Halime DOĞRU Defter, istanbul Müftülüğü'ne bağlı şer'iyye sicil arşivinin 1 numaralı İstanbul Mahkemesi Bölümü'nde 43 numaralı ile l'lam defteri olarak kayıtlıdır. 44 x 15 cm. ebadında olup 50 varak'tan ibarettir. Defterde 16 sayfa boş bulunmaktadır. Dış kapağı ebru kaplı ve kağıdı beyaz aharlıdır. Kapakta şu ibareler vardır;“Merhum ve mağfur Müfti Zade Ahmet Efendinin huzurunda olan 1191 senesinden ahirine bir ferman kayıdı. 1192-1193 seneleri İstanbul Kadısı sicilidir. 1193 senesi/3”Çeşitli konularda 129 davanın görüldüğü defterde zaman zaman knorolojiye uyulmamıştır. İlmiye sınıfının sıkça kullandığı Ta'lik yazı türü kullanılmıştır. Defterin konu başlıklarına genelde“Sahib-i Arzuhal”,“Sadır olan ferman alilerine imtisal kabil-i şer-iden irsal olunan”, Asitane-i Aliyede Vaki“Derkenarı ali”tabirleriyle başlamaktadır. Sonralarında ise“İstanbul mahkemesinden huzuru alilerine ilam olundu”, diye bitirilmektedir. Sonlarına tarihler atılmıştır. Bir üst makama da'va sonuçlarını bildirmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The Peculiarities Of The Registry Book Of Number 43 This registry book is to be found in section 1 of the inventory of the court records of the religios office of Istanbul, with number 43. It has the sizes of 44x15 cm. and consists of 50 pages of which 16 pages are empty. The cover of the book is ornamented with marbling. The book itself has a firm binding. Over the cover of the book can be read these words of description:“Here is recorded the court records of Cadi Ahmed Efendi, who is a relative of a religios officer. This is a registry book which covers the lawsuits between 1778 and 1779”In this period 129 lawcase of different subjects are handled, as a whole. The style of the scripture of the book is“talik”, a certain type of old Turkish, widespread at the time. At the end of register of each lawsuit, the exact date is given.