Okul öncesi (2-6 yaş) çocuklarda psikopatolojik belirtiler ve alt gruplardaki risk faktörlerinin sağlıklı kontrol ile karşılaştırılması
Psychopathologic symptoms and comparison of the risk factors with subgroups and healthy control groups in preschool children (2-6 years old)
- Tez No: 267685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç: Hayatın ileri yıllarındaki psikopatolojilerin ortaya çıkması ya da şiddetlenmesinde ?erken çocukluk dönemi“, ”hassas dönem" olarak öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı erken çocukluk dönemi olan okul öncesi dönemdeki çocuklardaki psikopatolojik belirtileri ve risk faktörlerini belirlemek ve sağlıklı kontrol ile karşılaştırmaktır.Yöntem: Çalışmada yaşları 24 ay- 72 ay arası okul öncesi dönem çocuklarını kapsayan 3 grup yer almıştır. Hasta grubu (N=71) İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisinde takip edilen vakalardır. Kardeş grubu (N=59) ise ağabeyi/ablası çocuk psikiyatrisi polikliniğinden takip edilenlerden oluşmaktadır. Sağlıklı kontrol grubunu (N=70) ise ailesi çocuk psikiyatrisi başvurusunda hiç bulunmamış kreş-anaokullarındaki öğrenciler oluşturmaktadır. Sosyodemografik veri formu, çocuklardaki psikopatolojiyi araştırmak için Çocuk Davranış değerlendirme Ölçeği ÇDDÖ/ 2-3 ve ÇDDÖ/ 4-18, anne tutumu için Aile Hayatı ve Çocuk yetiştirme Ölçeği (AHÇYTÖ) ve annelerin psikopatolojik belirtileri için Belirti Tarama Listesi (BTL) (SCL-90) kullanılmıştır. Çocuk ÇDDÖ puanları, anne BTL puanları ve AHÇYTÖ puanlarının birbirleriyle bağıntısı incelenmiştir.Bulgular: ÇDDÖ alt boyut ortalamaları karşılaştırılmış ve uyku haricinde diğer ÇDDÖ alt boyutlarında gruplar arası fark bulunmuştur. Annelerin ruhsal belirtilerine ait tüm alt boyut ortalamalarının gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklı olduğu gözlemlenmiştir. Annelerin ruhsal belirtileri ile çocukların ruhsal belirtileri arasında ilişki görülmüştür. Çocuk psikiyatrisi başvurusu olan annelerde sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla psikopatoloji gözlenmektedir. Olumsuz anne tutumlarının da ÇDDÖ üzerine olumsuz etkisi görülmüştür. Dışayönelim sorunları yüksek olanların annelerinin daha fazla ev kadınlığı rolünü reddettikleri, daha fazla sıkı disiplin uyguladıkları ve anne baba geçimsizliğinin daha fazla olduğu görülmüştür.Sonuç: Erken çocukluk döneminde annenin psikopatolojisi ve tutumu önem taşımaktadır. Okul öncesi psikopatolojilerinin tanınması da önemlidir. Çünkü ruhsal belirtilere sahip çocuklar uygun tedavi almadıkları sürece sorunları devam edecek ve bu durum onların sosyal, eğitimsel ve mesleki geleceklerini tehlikeye sokacaktır. Koruyucu hizmet olarak, okul öncesine destek sağlayan sistem ve eğitim yaygınlaştırılmalıdır. Ruh sağlığı profesyonellerinin erken belirtiler konusunda dikkatli olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: ?Early childhood period? as a ?sensitive period? plays important role in emergence or exacerbation of psychopathology in later stages of life. The aim of this study is to investigate the psychopathologic symptoms and comparison with healthy groups in preschool period children.Method: There are three groups consisting of preschool children between ages of 24-72 months old. Patient group (N=71) was taken from children who referred to Faculty of Medicine, Department of Child Psychiatry outpatient clinic. Sibling group (N=59) was taken from siblings whose elder brother/sister have been admitted to child psychiatry clinic. Healthy control group (N=70) was composed of children in day-care units, whose families haven?t been referred to child psychiatry. Demographic data form, Childhood Behavior Checklist CBCL/2-3 and CBCL/4-18 and Symptom Check List (SCL-90) and Parent Research Instrument (PARI) were applied in order to investigate the child?s and its mother?s psychopathology and maternal attitude to child rearing. Child CBCL scores?, maternal SCL scores? and PARI scores? correlations were examined.Results: CBCL subscales were compared and significant differences among groups are found in all CBCL subscales except sleep behavior. Maternal psychopathology is different in all SCL subscales. There is a positive correlation between the maternal and child psychopathology. Mothers who have admitted to child psychiatry have more psychopathologic symptoms than the mothers in healthy group. Negative maternal attitudes have negative effects on CBCL scores. Mothers of children with higher externalizing behaviors have more rejection of the role of housewife and more marital conflict and they apply more stringent discipline.Conclusion: Identifying the psychopathologic symptoms in preschool period is important. Maternal psychopathology and maternal attitudes affect on behaviors of children in early childhood period. The future of the children with psychiatric problems in social, educational and professional areas will compromise, unless the children with psychiatric problems receive treatment. As a preventive care, intervention and education supporting the preschool period must be nationwide. Child psychiatry professionals should be considering about psychopathologic symptoms in preschool children.