Alkol madde kullanım bozukluğu veya davranışşsal bağımlılıkları olan bireylerle sağlıklı bireylerin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve dürtüsellik açısından karşılaştırılması
Comparison of individuals with alcohol substance use disorder or behavioral addictions and healthy individuals in terms of attention deficit hyperactivity disorder and impulsivity
- Tez No: 927094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Alkol madde kullanım bozukluğu son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan toplumsal bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bağımlılık çok yönlü bir kavram olmakla birlikte alkol madde kullanım bozukluğu da birden fazla değişkene bağlı olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı alkol madde kullanım bozukluğu ve davranışsal bağımlıkları olan bi̇reylerle sağlıklı bi̇reyleri̇n di̇kkat eksi̇kli̇ği̇ hi̇perakti̇vi̇te bozukluğu ve dürtüselli̇k açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın verileri NP İstanbul Beyin Hastanesinde yatarak tedavi gören 42 hasta ve 52 sağlıklı bireyden elde edilmiştir. Verileri toplamak amacıyla Sosyodemografik Veri Formu, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği katılımcılara verilmiştir. Araştırmada katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek, çalışma durumu, gelir düzeyi hakkında bilgiler de toplanmıştır. Bu çalışmada madde kullanım bozukluğu veya davranışsal bağımlılığı olan bireylerle sağlıklı bireylerin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve dürtüselliklerinin karşılaştırılması sonucunda madde kullanım bozukluğu olan hastaların dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve dürtüselliklerinin puanlarının sağlıklı bireylerden istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Bu ilişki bağımlılık üzerinde etkisi olan faktörlerin incelenmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Alcohol and substance use disorder has recently emerged as an increasingly widespread social problem. While addiction is a multifaceted concept, alcohol and substance use disorder may also depend on more than one variable. The purpose of this study is to compare individuals with alcohol and substance use disorder and behavioral addictions with healthy individuals in terms of attention deficit hyperactivity disorder and impulsivity. The data of the study were obtained from 42 patients and 52 healthy individuals receiving inpatient treatment at NP İstanbul Beyin Hastanesi (Brain Hospital). In order to collect the data, the Sociodemographic Data Form, Adult Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) and Barratt Impulsivity Scale were given to the participants. Information on the participants' age, gender, education status, occupation, employment status, income level was also collected in the study. In this study, as a result of comparing the attention deficit hyperactivity disorder and impulsivity of individuals with substance use disorder or behavioral addiction and healthy individuals, it was determined that the attention deficit hyperactivity disorder and impulsivity scores of patients with substance use disorder were statistically significantly higher than those of healthy individuals. This relationship is important in terms of examining the factors that affect addiction.