Süreç verileri ile birey ve madde özelliklerinin maddelerin doğru yanıtlanma olasılığına etkisi
The impact of process data with person and item covariates on estimation of the probability of correct response
- Tez No: 927150
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL DEHA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgisayar tabanlı uygulamaların yaygınlaşması ile eğitimde durum belirleme çalışmalarında farklı madde türlerinin kullanımı, otomatik puanlama ve bireye uyarlanabilir testlere geçilmesi gibi çeşitli yenilikler ortaya çıkmaktadır. Bu yeniliklerden son zamanlarda üzerinde en çok çalışılanlardan biri de süreç verilerinin toplanması ve bu veriler yardımıyla bireylerin test alma süreçlerinin ve yapılan değerlendirmelerin geçerliğinin arttırılmasıdır. Araştırmanın amacı, Açıklayıcı Madde Tepki Modellemesi (AMTM) ile bireylerin maddeleri doğru yanıtlama olasılıklarını etkileyen birey, madde ve süreç verilerini ve bunlar arasındaki etkileşimleri belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda PISA 2015 Türkiye örneklemine ilişkin veriler kullanılmıştır. Birey ve madde özelliklerinden cinsiyet, evdeki kitap sayısı, madde türü, metin biçimi, bağlam, boyut ve madde zorluk düzeyi, süreç verilerinden ise tepki süresi, eylem sayısı ve görüntüleme sayısı değişkenleri çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Verilerin analizinde Rasch model, Dinamik Etkileşim Modeli, Doğrusal Lojistik Test Modeli, Örtük Regresyon Rasch Modeli ve Örtük Regresyon Doğrusal Lojistik Test Modeli (ÖRDLTM) ile rastgele ve sabit etkiler kestirilmiş ve model veri uyumu incelenmiştir. Araştırma sonuçları veriye en iyi uyum gösteren modelin süreç verilerinin, madde ve birey değişkenlerinin birlikte ele alındığı ÖRDLTM3 olduğunu göstermiştir. Süreç verileri ile okuma maddelerinin doğru yanıtlanma olasılıkları arasındaki manidar ilişkiler olduğu ve okuma becerileri performansının açıklanmasında süreç verilerinin önemli bir katkı sağladığı görülmüştür. Eylem sayısı ve tepki süresindeki artış maddelerin doğru yanıtlanma olasılığını arttırmakta, görüntüleme sayısındaki artış ise azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of computer-based applications, various innovations such as the use of different item types, automatic scoring and adaptive tests have emerged in educational assessment studies. Among these innovations, one of the most studied ones in recent times is the collection of process data and increasing the validity of individuals' test-taking processes and assessments with the help of these data. The aim of this study is to determine the item and person characteristics and process data and the interactions between them that affect the probability of the correct response with Explanatory Item Response Modelling (EIRM). For this purpose, PISA 2015 Turkish data were used. Within the scope of the study, gender, the number of books in the house, item type, text type, context, aspect, and item difficulty level as person and item characteristics and response time, number of actions and number of visits as process data were included. In the analysis of the data, the data were modelled with Rasch Model, Dynamic Interaction Model, Linear Logistic Test Model, Latent Regression Rasch Model and Latent Regression Linear Logistic Test Model (LRLLTM), random and fixed effects were estimated, and model-data fit was examined. The results of the study showed that the LRLLTM in which process data, item and person variables were considered together fits better. It was found that there are significant relationships between process data and the probability of correct response of reading literacy items. Briefly, the increase in response time and number of actions increased the probability of correct response, while the increase in number of visits decreased the probability of correct response.