Banyo kültürün geçmişi ve çağdaş banyoların tasarımına etkisi
The history of bathroom culture and its influence on contemporary bathroom desi̇gn
- Tez No: 927176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYLAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Milyonlarca yıl önce Dünyanın ve kıtaların oluşmaya başladığı ve insan türünün yaklaşık 300 000 yıl önce Afrika kıtasında görüldüğü ve tüm dünyaya göç yolları ile yayıldığı Neolotik çağlarda henüz“Neandertal”ve daha sonra“Homo saphiens”olarak evrimleşmeye başladığı dönemlerden itibaren, türünü idame ettirmek amacıyla iç güdüsel olarak başlayan var olma macerasında, alet edevat yapma ve amacına uygun olarak kullanma aşamasına gelmiş, beyinsel gelişimi zaman içerisinde gelişmiş çeşitli medeniyetler kurmaya başlamış ve insanlık tarihi gelişmeye başlamıştır. İlk bölümde bu tarihi gelişim süreci anlatılacaktır. İkinci bölümde yerleşik düzene geçmiş olan kavimler ve geliştirdikleri kültür ve medeniyetin suyla olan kaçınılmaz organik bağı mitoloji ve efsanelere bağlı inançsal ritüelleri, suyun tarım ve yıkanma kültüründeki yeri ve su kemerleri, su bentleri ve sarnıçlar gibi geliştirilen teknik ve mimari yapılar, kavimler bazında incelenecek bu gelişmelerin insan türünün ilerideki suyla olan ilişkilerine ve gelişmelere bir başlangıç olacaktır. Üçüncü bölümde ise tarihi gelişim sürecinde kaçınılmaz olan menfaat ilişkileri bunun sonucu olarak kavimler arası ve toplum yaşamında oluşan sürtüşmeler, dinsel baskılar, feodalitenin doğuşu yıkılışı ve bunun getirisi olan sanayi devrimine geçiş anlatılacaktır. Dördüncü bölümde ise insan türünün var olma savaşında geçirdiği bu acı deneyler sonucu kaçınılmaz olan sanayileşme süreci incelenecek, getirdikleri ve götürdükleri anlatılacaktır. Sanayi devrimi İngiltere de buhar makinasının keşfiyle başlar. Lokomotifin geliştirilmesi, demir yollarının çoğalması, ticari ürünlerin taşınmasındaki kolaylığı getirdiği gibi tekstil makinalarının yapılması ile kıtalar arası sömürgecilik, emek sömürüsü ve tarım feodalitesinin yerine kapitalist sömürü düzeninin başladığı dönemlere girilmiştir. Bu olguyla birlikte oluşan insanlar üzerindeki bedensel ve psikolojik yorgunluğun giderilmesi için, 1. ve 2. Dünya savaşlarında gelişen savaş teknolojisinin halkın kullanımına yönelik ürünlere dönüştürülmeye başlanması ve sıhhi tesisat ve kanalizasyonun geliştirilmesi ile banyoların konutlara girmesi yaygınlaşmış, bu nedenle sanayi devriminden bahsetmeden çağdaş banyolara geçiş eksik olur. Sanayi devrimi öncesi ve sonrası uluslar bazında analiz edilecektir. Beşinci bölümde, tüm bu aşamalar sonucu günümüzde oluşan teknolojik ve toplumsal gelişmeler insanların daha rahat, sağlıklı ve güvenilir ortamlarda yaşama isteği göz önünde bulundurularak yoğun çalışma ortamından sonra güvenli olduğuna inandığı evinde, bir ıslak hacim alanı olan banyoda geçireceği zamanda gerekli olan yapısal ve donatsal tasarımlar incelenecek tüm aile bireylerine yönelik çözüm önerileri getirilecektir. Bu aşamada yaşlı ve engelli bireylerin banyodaki yaşamlarını kolaylaştıracak tüm detaylar araştırılıp bir sonuca varılacaktır. Bireyler üzerindeki bu araştırma ve tasarımlarda ergonomik bilgi ve ölçüler göz önünde bulundurulacaktır (yetişkin, çocuk, yaşlı ve engelli). Altıncı bölümde, insan yaşamını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler ve estetik anlayış ve toplumu oluşturan bireylerin estetik anlayışlarının sosyoekonomik yapılarına göre oluşması incelenecek. Yedinci bölümde, bir konutta yaşayan tüm aile fertlerine yönelik araştırma ve çözümler irdelenecek özellikle pek önemsenmeyen ve düşünülmeyen yaşlı, engelli ve hasta bireylere yönelik araştırmalar yapılıp irdelenecektir. Sekizinci bölümde, banyoda tüm bireylerin kullanımına yönelik renk ve malzeme seçiminin neler olması gerektiği araştırılıp özetlenecektir. Dokuzuncu bölümde, ise bir ıslak hacim mekânı olan banyodaki malzeme ve uygulamalar konusu işlenecek ve özetlenecektir. Onuncu ve son bölümde, kullanıcı ve uygulayıcılara yönelik düşünce, öneri ve izlenimlerim anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Millions of years ago, during the Neolithic era, when the Earth and continents began to form and the human species appeared in Africa about 300,000 years ago and spread across the world through migration routes, the species began its instinctive journey of survival. From the times when it evolved into“Neanderthal”and later into“Homo sapiens,”humans reached the stage of creating tools and using them for their intended purposes. Over time, their brain development led to the establishment of various civilizations, and human history began to develop. The first section will describe this historical development process. In the second section, the settled tribes and the culture and civilization they developed will be examined in relation to their inevitable organic connection with water. This will include their mythological and legendary beliefs and rituals, the role of water in agriculture and bathing cultures, and the technical and architectural structures they developed, such as aqueducts, dams, and cisterns. These developments will be analyzed on a tribal basis, and will serve as the beginning of the human species' future relationship with water and its advancements. In the third section, the inevitable relationships of interests that developed during the historical process will be discussed, along with the resulting conflicts between tribes and in societal life, religious pressures, the rise and fall of feudalism, and the transition to the Industrial Revolution that followed. In the fourth section, the industrialization process, which was inevitable as a result of the painful experiences the human species underwent in its struggle for survival, will be examined, including its benefits and drawbacks. The Industrial Revolution began in England with the invention of the steam engine. The development of the locomotive and the expansion of railways facilitated the transportation of commercial goods, while the invention of textile machines marked the beginning of intercontinental colonization, labor exploitation, and the replacement of agricultural feudalism with capitalist exploitation. With this phenomenon, the physical and psychological exhaustion experienced by people led to the development of war technologies during World War I and II, which were later adapted into products for civilian use. Additionally, the advancement of plumbing and sewage systems, along with the widespread installation of bathrooms in homes, became common. As a result, discussing the Industrial Revolution is essential to understanding the transition to modern bathrooms, and therefore, an analysis will be made of nations both before and after the Industrial Revolution. In the fifth section, the technological and societal developments resulting from all these stages will be examined, with a focus on the human desire to live in more comfortable, healthy, and safe environments. Considering the need for a space where individuals feel secure after a demanding workday, attention will be given to the structural and functional designs required for wet spaces, such as bathrooms, where people spend time. The section will explore design solutions aimed at all family members. Special consideration will be given to elderly and disabled individuals, researching all the necessary details to facilitate their experience in the bathroom. Ergonomic knowledge and measurements will be considered during this research and design process (for adults, children, elderly, and disabled individuals), ensuring that the solutions are both functional and accessible. In the sixth section, technological developments that make human life easier, as well as aesthetic understanding, will be explored. The relationship between the aesthetic preferences of individuals and their socioeconomic structures will also be analyzed. In the seventh section, research and solutions aimed at all family members living in a household will be examined, with a special focus on elderly, disabled, and sick individuals, who are often overlooked or not given enough attention. Investigations and studies related to their needs will be discussed in detail. The eighth section will address the selection of colors and materials for bathrooms, considering the needs of all users. This will include an exploration of what choices should be made to ensure comfort and functionality, and the findings will be summarized. In the ninth section, the materials and applications used in wet spaces, such as bathrooms, will be discussed and summarized. The tenth and final section will present my thoughts, suggestions, and observations aimed at both users and practitioners.