Yükseköğretim kurumlarında patent odaklı akademik girişimcilik ekosisteminin analiz edilmesi: OMÜ örneği
Analysis of patent-oriented academic entrepreneurship ecosystem in higher education institutions: OMU case study
- Tez No: 927226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EKMEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görev yapan ve Samsun Teknopark bünyesinde şirketleşen akademik girişimcilerin patent odaklı girişimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 2018 yılında faaliyete geçen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ TTO) tarafından sağlanan patent hizmetleri ve bu hizmetlerin akademik girişimcilere sağladığı katkılar incelenecektir. Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), üniversiteler ve araştırma kurumları ile sanayi arasında bilgi ve teknoloji transferini sağlayan, akademik buluşların ticarileştirilmesini destekleyen bir yapıdır. OMÜ TTO da, akademik araştırmaların ticari ürünlere dönüştürülmesi sürecini destekleyen ve akademik girişimcilere çeşitli patent hizmetleri sunan bir birimdir. Bu doğrultuda, OMÜ TTO'nun kurulumu sonrasında üniversite bünyesinde gelişen patent bilinci ve farkındalığının, akademik girişimcilik faaliyetlerine olan etkileri değerlendirilecektir. Ayrıca, teknoloji transfer ofisi kavramı detaylı bir şekilde ele alınarak, OMÜ bünyesindeki veriler sayısal olarak açıklanacaktır. Akademisyenlerin girişimcilik süreçlerinde önemli bir rol oynayan Teknoparklar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteğiyle kurulan, üniversite ve sanayi işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan araştırma ve teknoloji geliştirme alanlarıdır. Bu Teknoparklar, akademik girişimcilere, iş fikirlerini hayata geçirme ve yeni teknoloji odaklı şirketler kurma konusunda önemli fırsatlar sunar. Bu yapılar, akademik girişimcilik üzerindeki etkileriyle bu çalışmada tartışılacak ve patent odaklı girişimcilik süreçlerinde teknoloji transferinin rolü ile akademik girişimcilerin ticari başarılarına olan katkıları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the patent-oriented initiatives of academic entrepreneurs working at Ondokuz Mayıs University and incorporated within Samsun Technopark. Within the scope of the research, the patent services provided by Ondokuz Mayıs University Technology Transfer Office (OMU TTO), which became operational in 2018, and the contributions of these services to academic entrepreneurs will be examined. Technology Transfer Office (TTO) is a structure that provides knowledge and technology transfer between universities and research institutions and industry and supports the commercialization of academic inventions. OMU TTO is a unit that supports the process of transforming academic research into commercial products and provides various patent services to academic entrepreneurs. In this direction, the effects of the patent awareness and awareness developed within the university after the establishment of OMU TTO on academic entrepreneurship activities will be evaluated. In addition, the concept of technology transfer office will be discussed in detail and the data within OMU will be explained numerically. Technoparks, which play an important role in the entrepreneurship processes of academics, are research and technology development areas established with the support of the Ministry of Industry and Technology, aiming to strengthen university and industry cooperation. These Technoparks offer significant opportunities for academic entrepreneurs to realize their business ideas and establish new technology-oriented companies. These structures are the basis for academic entrepreneurship.