Geçmişten günümüze Anadolu'da şarap kültürü ve mekândaki yeri: Kapadokya örneği
Wine culture in Anatolia from past to present and its place in space: The case of Cappadocia
- Tez No: 927273
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRKAN TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kültür, toplumu yansıtan maddi ve manevi değerlerin bütünüdür. Kültür, insan- çevre ilişkisini etkileyerek nesiller arası sürekliliği sağlamaktadır. İnsanın oluşturduğu mekânlarda içinde yaşadığı topluma ait kültürün izlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Mekân, insanların fiziksel çevreyle sınırlarını oluşturan boşluktur. Bu boşluk insanın içinde gerçekleştirdiği eylemlerle işlev kazanmakta ve çeşitlenmektedir. Mekânlar toplumların kültürüne göre değişmekte ve gelişmektedir. Bu sebeple araştırmacılar, kültürün mekân tasarımında belirleyici bir unsur olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce, mekânların kültürel aktarımlarla incelenebilmesine olanak sağlamaktadır. Şarap, insanla var olan bir içecektir. Antik Çağ'dan 21. Yüzyıla kadar toplumların sahip olduğu inanç, davranış ve düşünce biçimiyle şarap, halen kültürel aktarım sağlamaya devam etmektedir. Bu sebeple şarabın üretiminden depolanmasına kadar kültürel izleri taşıyan mekânları bulunmaktadır. Literatür taramasıyla incelenen çalışmalar, şarap mekânlarının iklimlendirme, malzeme, aydınlatma açısından mekânsal ölçütlere sahip olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu tez çalışması şarap kültürünün mekânsal etkileşimini açıklamayı, şarap mekânları tasarımında ölçüt kabul edilen teknik gereksinimler, malzeme ve aydınlatma unsurlarının analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında Kapadokya bölgesinde yer alan 27 farklı mekân incelenmiş, literatür taraması sonucu belirlenen ölçütlerle 19'u analiz edilmiştir. Tez çalışmasında kullanılan yöntem aşamaları şu şekildedir: İlk aşamada kültür ve mekân etkileşimi bağlamında Anadolu'da şarap kültürünün tarihçesi ve mekânsal izleri literatürdeki kaynaklarla incelenmiştir. İkinci aşamada şarabın mekânsal gereksinimleri incelenmiş ve kaynak taramasıyla elde edilen verilerle şarap mekânları için ölçütler belirlenmiştir. Bu ölçütler son aşamada çalışma alanı olan Kapadokya bölgesinde belirlenen 19 mekânda incelenmiş ve karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen veriler tablo haline getirilmiş ve bu bölgedeki mekânların şarap kültürüyle ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is the totality of material and spiritual values that reflect society. Culture provides continuity between generations by affecting the human-environment relationship. Traces of the culture belonging to the society in which a person lives are often found in the spaces created by a person. Space is the space that forms the boundaries of people with the physical environment. This space gains function and diversifies with the actions that a person performs inside. Places change and develop according to the culture of societies. For this reason, researchers believe that culture is a decisive element in the design of space. This idea allows the places to be examined with cultural transfers. Wine is a drink that exists with human. 21 From Antiquity, wine continues to provide cultural transmission with the belief, behavior and way of thinking that societies have had for centuries. For this reason, there are places that bear cultural traces from the production of wine to its storage. The studies examined by literature review emphasize that wine places should have spatial criteria in terms of air conditioning, materials, lighting. This thesis study aims to explain the spatial interaction of wine culture, analyze the technical requirements, materials and lighting elements that are considered criteria in the design of wine places. Within the scope of this purpose, 27 different places in the Cappadocia region were examined, and 19 of them were analyzed with the criteria determined as a result of literature review. The method used in the thesis study consists of these stages: In the first stage, the history and spatial traces of wine culture in Anatolia in the context of the interaction of culture and space were examined with the sources in the literature. In the second stage, the spatial requirements of the wine were examined and criteria for wine venues were determined with the data obtained by resource scanning. These criteria were examined at the last stage in 19 places determined in the Cappadocia region, which is the field of study, and were analyzed comparatively. The data obtained as a result of the analysis were tabulated and the relationship of the places in this region with wine culture was evaluated.