Otomotiv sektöründe analiz bazlı proses mühendisliği uygulamaları
Analysis based process engineering applications in automotive industry
  1. Tez No: 927341
  2. Yazar: BATUHAN DOĞANIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİL KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında otomotiv sektöründe üretim akışlarının dizayn ve iyileştirilmesine yönelik analiz metotları incelenmiştir. Bu metotlardan MTM-UAS (Method-Time Measurement) adı verilen üniversal adım bazlı iş analizi metodu ana tema olarak ele alınmış ve bu metot kullanılarak elde edilen sonuçlar teorik ve pratik olarak irdelenmiştir. Temel ve en önemli amaç, yeni devreye alınacak olan bir projede ilgili proses dizaynının nasıl yapılacağını göstermenin yanı sıra, verimlilik problemi yaşanan proseslerin nasıl daha iyi hale getirilebileceğini açık bir şekilde ortaya koyarak ilgili çalışma metodunun okuyucuya anlaşılır bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır. Bu çalışmada ilgili metodun yeni devreye alınacak bir ürüne ait proses tasarımında (ilgili üretim hattının dizaynıyla birlikte) nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceği ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki ilgili üretim hattında çalışacak olan operatörler ortalama olarak 88,86% seviyesinde bir doluluk kapasitesine sahip olacaklardır. İlaveten, hat dengelemesini gerçekleştirebilmek adına istasyon sayılarının nasıl belirleneceği ve üretim hattı yerleşimi irdelenen endüstriyel ürün özelinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis methods about design & optimization of process flows in automotive industry had been examined. MTM-UAS (Method-Time Measurement) method were taken as master sample and the related results were cross-checked in both theoretical and practical ways. The main and the most important purpose is to clarify the path in terms of performing the process design of a new project before commissioning stage, as well as enhancing any existing process steps with low efficiency, and informing the reader about the ways of applying the related method. In this study, related method was applied on performing the process design (including production line layout design) of a new product in an effective way. Results indicated that the operators working on this line will have a working capacity of 88,86% in average. Furthermore, how to determine total workstation quantity in the light of line balancing study, and design of the production line layout were explained for this specifically selected product.