Post kuantum analizin bir genişlemesi üzerine
On an expansion of post quantum analysis
- Tez No: 927340
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA MENKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kuantum analiz ve post kuantum analiz teorisinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kuantum analiz ve post kuantum analiz konularına giriş yapılmıştır. Üçüncü bölümde, kuantum analiz ve post kuantum analize ait tanımlar, notasyonlar ve formüller verilmiştir. Dördüncü bölümde, post kuantum analizin bir genişlemesi olarak (r,p,q)-analiz tanımlanmıştır. Bu bölümde; (r,p,q)-sayıları ve özellikleri, 〖(x-a)〗^n polinomunun (r,p,q)-türev ve özellikleri, (r,p,q)-Taylor formülü, (r,p,q)-binom katsayıları, bölünmüş farklar ve (r,p,q)-türev arasındaki bazı ilişkiler, (r,p,q)-üstel fonksiyonlar, (r,p,q)-ters türev, (r,p,q)-integral ve son olarak (r,p,q)-analizin temel teoremi konuları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Beşinci bölümde, tezde elde edilen sonuçlardan bahsedilmiştir ve bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information about the historical development of quantum analysis and post quantum analysis theory are provided. In the second chapter, the subjects of quantum calculus and post quantum calculus are introduced. In the third chapter, definitions, notations and formulas of quantum analysis and post quantum analysis are given. In the fourth chapter, (r,p,q)-analysis is defined as an extension of post quantum analysis. In this chapter; (r,p,q)-numbers and properties, (r,p,q)-derivative and properties of polynomial 〖(x-a)〗^n, (r,p,q)-Taylor formula, (r,p,q)-binomial coefficients, divided differences and some relations between (r,p,q)-derivative, (r,p,q)-exonential functions, (r,p,q)-antiderivative, (r,p,q)-integral and finally, the fundamental theorem of (r,p,q)-analysis are examined in detail. In the fifth chapter, the results derived in thesis are mentioned and some recommendations are given.