Sanal gerçeklik uygulamasının stres üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of virtual reality application on specific stress
- Tez No: 927418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sanal gerçeklik uygulamasının kaygı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Tek seanslık sanal gerçeklik uygulamasının katılımcıların kaygı düzeylerine yönelik etkililiği irdelenmiştir. Araştırma ön test son test kontrol gruplu model ile oluşturulmuştur. Örneklem grubunda Kocaeli İlinde yaş aralığı 18-22 arasında olan 15'i deney, 18'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 33 birey yer almaktadır. Çalışmada deney gurubundan ön test ve son testlerinde tükürük numunelerinde kortizol hormonu düzeyi araştırılmıştır. Verilerin analizinde deney ve kontrol guruplarının ön ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi, gurupların kendi içlerinde yapılan karşılaştırmalarda ise bağımlı guruplar t testi kullanılmıştır. Deney grubu sanal gerçeklik uygulamasına tabi tutulurken, kontrol grubu ise kaygı konulu psikoeğitim almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak deneklerin belirlenmesinde katılımcı bilgi formu ve durumluk kaygı ölçeği yapılmıştır. Araştırma sonucunda; deney grubunun ateş, oksijen, galvanik deri tepkisi ve durumluk kaygı değerlerinin kontrol grubuna göre daha düşük olduğunu, ancak nabız değeri açısından anlamlı bir fark bulunmadığını göstermektedir. Deney grubu katılımcılarının ön test ve son test puanlarına ilişkin ortalama ve standart sapma değerlerine bakıldığında, ateş, nabız, oksijen, galvanik deri tepkisi, durumluk kaygı değerleri ve tükürük kortizol hormonu seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmektedir.Araştırmanın bulguları literatürde bulunan çalışmalar doğrultusunda tartışılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
main purpose of this study is to examine the effect of virtual reality application on anxiety. The effectiveness of a single session virtual reality application on participants' anxiety levels was investigated. The research was designed with a pretest-posttest control group model. The sample group consists of 33 individuals aged between 18-22 in Kocaeli Province, with 15 in the experimental group and 18 in the control group. In the study, cortisol hormone levels in saliva samples were investigated in the pre-test and post-test of the experimental group. In the analysis of the data, independent groups ttest was used to compare the pre-test and post-test mean scores of the experimental and control groups, while dependent groups t-test was used for comparisons within the groups. While the experimental group was subjected to virtual reality application, the control group received psychoeducation on anxiety. As data collection tools in the research, participant information form and state anxiety scale were used to determine the subjects. The results of the research show that the experimental group's fever, oxygen, galvanic skin response, and state anxiety values were lower compared to the control group, however, no significant difference was found in terms of pulse rate. When examining the mean and standard deviation values of the experimental group participants' pre-test and post-test scores, statistically significant differences were observed in fever, pulse, oxygen, galvanic skin response, state anxiety values, and salivary cortisol hormone levels. The findings of the research were discussed and interpreted in line with the studies found in the literature. Based on the results of the research, recommendations were made for future studies.