Türkiye'de kentleşmenin hava kirliliğine etkisi: Kütahya örneği
The effect of urbanization on air pollution in turkey: The case of kütahya
- Tez No: 927494
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, Kütahya ilinin hava kirliliği açısından mevcut durumu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Şehirlerdeki kirliliği ölçmek ve kaynaklarını belirlemek için öncelikle hava kalitesi izleme çalışmalarının önemi vurgulanmalıdır. Bu çalışmalar, kirliliği kontrol altına almak için uygun stratejilerin belirlenmesini sağlar. İzleme çalışmalarında, verilerin etkili bir şekilde kullanılabilmesi için birden fazla kaynaktan temin edilmesi önemlidir. Verilerin karşılaştırılabilir ve uyumlu olması, izleme ağından elde edilen verilerin en iyi şekilde fayda sağlaması açısından kritik öneme sahiptir. Kütahya'da bulunan dört ölçüm istasyonunun verileri bu bağlamda ele alınmaktadır. Örnek il olarak seçilen Kütahya şehrinin çevre sorunları, önceki bölümlerde çizilen kavramsal çerçeve ışığında analiz edilmiştir. Kütahya'nın konumu, tarihsel geçmişi, nüfusu ve nüfus hareketleri sunularak şehrin gelişimine dair bir zemin oluşturulmuştur. Bu şehirde mevcut çevre sorunları beş alt başlık altında değerlendirilmiştir. Kütahya'daki hava kirliliğinin sebepleri, hava kirliliği sorunu ve bu sorunun önlenmesi için mevcut hava kirliliği kontrolü derinlemesine incelenmiştir. Hava kirliliği konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜİK ve Kütahya Belediyesi'nden alınan veriler kullanılmış ve kirliliğin önlenebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a detailed analysis of the current situation with regard to air pollution in Kütahya. It is crucial to emphasize the significance of air quality monitoring initiatives in order to assess the extent of pollution in urban areas and identify its sources. These studies facilitate the formulation of effective strategies to control pollution. In monitoring programs, it is essential to obtain data from multiple sources to ensure comprehensive data collection and analysis. The comparability and compatibility of the data are paramount for optimal utilization of the data obtained from the monitoring network. This study considers the data from four measurement stations in Kütahya in this context. The environmental problems of Kütahya, selected as a case study city, were analyzed in the light of the conceptual framework established in the previous chapters. By presenting the location, historical background, population, and population movements of Kütahya, a basis for the development of the city has been set. The current environmental problems of the city are analyzed under five subtitles. The causes of air pollution in Kütahya, the problem of air pollution, and the current air pollution control measures to prevent this problem are analyzed in detail. Data from the Ministry of Environment and Urbanization, TÜİK, and the Kütahya Municipality are used to propose various solutions to prevent air pollution.