Biyolojik modül içerikli mini küp uydu laboratuvarı tasarım – imalat – kinetik testler
Mini cube satellite laboratory with biological module design - manufacturing - kinetic tests
- Tez No: 927526
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇÖKELİLER SERDAROĞLU, DOÇ. DR. EVRİM GÜNEŞ ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Astronomy and Space Sciences, Microbiology, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, mikrogravite koşullarının Escherichia coli ATCC 25922 bakterisinin büyüme dinamikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. NASA CubeSat standartlarına uygun olarak tasarlanan bir küp uydu yaşam bilimi modülü ve mikrogravite simülasyonu için bir 3D klinostat sistemi geliştirilmiştir. Çalışma, biyolojik deneylerin uzay ortamında güvenilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla donanım ve mekanik tasarımlar üzerine yoğunlaşmıştır. Escherichia coli ATCC 25922 bakterisinin logaritmik büyüme fazındaki gelişimi, Baranyi büyüme modeli ile analiz edilmiştir. Deneyler, bakterilerin büyüme dinamiklerini etkileyen sıcaklık, başlangıç popülasyonu ve numune türü gibi faktörlerin detaylı bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. Sonuçlar, mikrogravite simülasyonlarının bakteriyel büyüme sürecini yavaşlattığını ve stabil bir büyüme sağladığını ortaya koymuştur. Özellikle 21°C sıcaklık koşulunda ortama taze hazırlanmış kültürden 10 µL ve 1 koloni başlangıç konsantrasyonu eklenmesi durumunda bakteriyel gelişimin optimal düzeyde olabileceği tespit edilmiştir. Bu çalışma, uzay biyolojisi alanında yapılacak ileri araştırmalar için güçlü bir altyapı sunmakta ve mikrogravite koşullarının biyolojik sistemler üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of microgravity conditions on the growth dynamics of Escherichia coli ATCC 25922 bacteria. A CubeSat life science module designed in accordance with NASA CubeSat standards and a 3D clinostat system for simulating microgravity were developed. The study focuses on hardware and mechanical designs to ensure the reliable execution of biological experiments in space environments. The logarithmic growth phase of Escherichia coli ATCC 25922 was analyzed using the Baranyi growth model. The experiments provided a detailed assessment of factors such as temperature, initial population, and sample type affecting bacterial growth dynamics. The results revealed that microgravity simulations slow down bacterial growth processes while promoting stable growth. Notably, a temperature of 21°C, fresh samples, and an initial concentration of 10 µL and 1 colony were determined to be optimal conditions. This study provides a robust foundation for future research in space biology and offers significant insights into the effects of microgravity on biological systems.