Spor bilimlerindeki akademisyenlerin özel gereksinimli bireylerle çalışmaya teşvik eden unsurların belirlenmesi
Determining the factors that encourage academicians in sports sciences to work with individuals with special needs
  1. Tez No: 927539
  2. Yazar: GAMZE AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimlerindeki akademisyenleri özel gereksinimli bireylerle çalışmaya teşvik eden unsurların incelenmesi ve belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması (örnek olay) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu deseni kullanılarak ulaşılmıştır. Ölçüt örnekleme yönteminin ölçütü“spor bilimleri fakültesinde görev yapan, doktora tezini özel gereksinimli bireylerle ilgili yazan ve alanda en az 5 makale yayınlamış”olmaktır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda spor bilimlerindeki akademisyenleri özel gereksinimli bireylerle çalışmaya teşvik eden unsurlar“alanda çalışma nedenleri”,“alanda çalışmanın avantajları”,“alanda çalışmanın dezavantajları”olmak üzere üç tema altında ele alınmıştır. Sonuç olarak; akademisyenler alanda çalışmaya yönlendirme, önceki deneyim, bilimsel nedenler ve faydacılık; alanda çalışma avantajlarını: kişisel gelişim, akademik avantaj ve manevi tatmin; alanda çalışmanın dezavantajlarını: özel gereksinimli bireyler, akademik dezavantajlar ve eğitim zorlukları olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine and determine the factors that encourage academics in sports sciences to work with individuals with special needs. The case study (case study) design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research was reached using criterion sampling and snowball design, one of the purposeful sampling methods. The criterion for the criterion sampling method is“working at the faculty of sports sciences, writing a doctoral thesis about individuals with special needs and having published at least 5 articles in the field”. The data of the study was collected using a semi-structured interview form. The analysis of the data obtained within the scope of the study was carried out using the content analysis method. As a result of the analysis of the data, the factors that encourage academicians in sports sciences to work with individuals with special needs were addressed under three themes:“reasons for working in the field”,“advantages of working in the field”, and“disadvantages of working in the field”. As a result; academicians stated that orientation to work in the field, previous experience, scientific reasons and pragmatism; advantages of working in the field: personal development, academic advantage and spiritual satisfaction; disadvantages of working in the field: individuals with special needs, academic disadvantages and educational difficulties.