Postmenopozal dönem ofis çalışanlarında motivasyonel görüşme temelli eğitimin öz etkililik-yeterlik ve menopozal semptomlara etkisi
The effect of motivational interviewing training on self-efficacy and menopausal symptoms in postmenopausal office workers
  1. Tez No: 927549
  2. Yazar: NURAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma postmenopozal dönem ofis çalışanlarında motivasyonel görüşme temelli eğitimin öz etkililik-yeterlik ve menopozal semptomlara etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak 21.05.2022 ve 20.05.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara ilinde bulunan beş üniversitede çalışan 32 girişim ve 33 kontrol olmak üzere toplam 65 postmenopozal kadın idari personel ile yürütülmüşür. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği ve Öz Etkililik-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında ilk oturumda girişim ve kontrol grubundaki kadınlara menopoz dönemi ve menopozal yakınmalarla baş etmeye yönelik online eğitim verilmiş ve eğitim kitapçığı eğitimden sonra kadınların e-posta adreslerine gönderilmiştir. Girişim grubundaki kadınlara ayrıca bir hafta ara ile 3 oturumdan oluşan telefonla motivasyonel görüşme temelli eğitimler sunulmuştur. Verilerin analizinde istatistiksel anlamlılık sınırı p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 21.05.2022 and 20.05.2024 as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of motivational interviewing training on self-efficacy and menopausal symptoms in postmenopausal office workers. The study was conducted with a total of 65 postmenopausal administrative personnel, comprising 32 in the intervention group and 33 in the control group, working at five universities located in Ankara. Personal Information Form, Menopause Symptoms Assessment Scale and Self-Efficacy Scale were used to collect the data. In the study, women in the intervention and control groups were provided with online training on menopause and coping with menopausal complaints in the first session, and the training booklet was sent to the e-mail addresses of the women after the training. The women in the intervention group were also offered 3-session motivational interviewing trainings over the phone, consisting of three sessions held one week apart. The statistical significance limit was accepted as p0.05).