Acil servise minör künt kafa travması ile başvuran pediatrik hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of pediatric patients admitted to the emergency department with minor blunt head trauma
  1. Tez No: 927548
  2. Yazar: AHMET EKREM KAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ACİL SERVİSE MİNÖR KÜNT KAFA TRAVMASI İLE BAŞVURAN PEDİATRİK HASTALARIN RETROSPEKTİF OLARAK İNCELENMESİ Amaç: Bu çalışmada, minör künt kafa travması nedeniyle acil servise başvuran pediatrik hastaların demografik özellikleri, travma mekanizmaları, klinik skorları, görüntüleme gereksinimleri ve prognozlarının retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 01.01.2022 - 31.12.2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na minör künt kafa travması şikayetiyle başvuran 655 pediatrik hastayı içermektedir. Majör ya da penetran kafa travması, çoklu organ/sistem travması veya 18 yaşını doldurmuş hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Eksik veri içeren ya da kaydı bulunmayan hastalar da değerlendirmeye alınmamıştır. Veriler, hastanenin MİA-MED elektronik sisteminden ve hasta takip dosyalarından elde edilerek olgu rapor formlarına işlenmiştir. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), travma oluş zamanı ve mekanizması, fizik muayene bulguları, Glasgow Koma Skalası (GKS), Pediatrik GKS (pGKS), AVPU sınıflaması, BT endikasyon değerlendirme skorları (örneğin PECARN) ve beyin BT sonuçları kaydedilmiştir. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra ileri analiz yöntemleri (Student t, Mann Whitney U, Ki-kare testleri) kullanılmıştır. Etik kurul onayı alınan bu çalışma, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde yürütülmüştür. Bulgular: Toplam 655 hastanın ortalama yaşı 6,05±4,9 yıl olup, en sık büyük çocuk (7-18 yaş) grubu (%39,2) temsil edilmiştir. Hastaların %68,7'si erkektir. Çoğunlukla (%44,6) aynı seviyeden düşme en sık travma mekanizması iken, bunu puset/bebek arabası/yataktan düşme (%19,8) ve darp (%11,5) takip etmiştir. Travmalar sıklıkla 16:00-00:00 saatleri arasında (%51,2) meydana gelmiştir. En sık görülen bölgesel travma tipi frontal (%34,2) olup, bunu yüz kemik (%16,9) ve oksipital (%13,8) travmalar izlemiştir. Klinik sınıflamalarda GKS ve pGKS ortanca değeri 15 olarak saptanmıştır. AVPU sınıflamasında değerlendirilen tüm olgular“A”olarak bulunmuştur. PECARN sınıflamasına göre %39,2'sinde BT gerekliliği tespit edilmiştir. Hastaların %42'sine beyin BT çekilmiş, bunların %80,7'si normal sonuçlanmıştır. Anormal BT bulguları arasında subaraknoid kanama (%2,9) en sık saptanan lezyondur. Koagülasyon hastalığı veya antikoagülan kullanımına rastlanmamıştır. Belirtiler arasında en sık cilt kesisi (%32,8), non-frontal hematom (%14,0) ve baş ağrısı (%13,5) görülmüştür. Hastaların %92,5'i taburcu edilmiş, %3,1'i YBÜ'ye, %4,1'i servise yatmış, %0,3'ü acil operasyon geçirmiş ve eksitus vakası gözlenmemiştir. Yaş grupları arasında prognoz ve GKS açısından anlamlı fark bulunmazken, travma mekanizması ve bazı klinik belirtiler açısından istatistiksel farklılıklar saptanmıştır. PECARN skorlaması ile beyin BT gerekliliği arasında yüksek bir uyum (Kappa=0.84) görülmüştür. Sonuç: Minör künt kafa travması ile başvuran pediatrik hastaların büyük bölümü taburcu edilmekte, önemli oranda normal BT sonuçları elde edilmektedir. PECARN skoru BT endikasyonunda klinisyene yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE EXAMINATION OF PEDIATRIC PATIENTS ADMITTED TO THE EMERGENCY DEPARTMENT WITH MINOR BLUNT HEAD TRAUMA Aim: This study aimed to retrospectively evaluate the demographic characteristics, trauma mechanisms, clinical scores, imaging requirements, and prognostic outcomes of pediatric patients presenting to the emergency department with minor blunt head trauma. Materials and Methods: This retrospective study included 655 pediatric patients who presented to the Department of Emergency Medicine at Aydın Adnan Menderes University Training and Research Hospital between January 1, 2022, and December 31, 2023, with complaints of minor blunt head trauma. Patients with major or penetrating head trauma, multi-organ/system trauma, or who were older than 18 years were excluded. Patients with missing or unavailable data were also excluded. Data were obtained from the hospital's MİA-MED electronic medical records and patient follow-up files, and recorded on case report forms. Collected variables included demographic features (age, sex), time and mechanism of trauma, physical examination findings, Glasgow Coma Scale (GCS), Pediatric Glasgow Coma Scale (pGCS), AVPU classification, and head CT indications according to evaluation tools (e.g., PECARN) as well as head CT findings. Statistical analyses included descriptive statistics and advanced analytical methods (Student's t, Mann-Whitney U, Chi-square tests). This study was conducted following the approval of the local ethics committee and in accordance with scientific and ethical standards. Results: The mean age of the 655 patients was 6.05±4.9 years, with the largest proportion in the older child (7–18 years) group (39.2%). Male patients constituted 68.7% of the cohort. The most common mechanism of injury was ground-level falls (44.6%), followed by falls from strollers/baby carriages/beds (19.8%) and assaults (11.5%). Most injuries occurred between 16:00 and 00:00 (51.2%). The most frequently encountered regional trauma type was frontal injury (34.2%), followed by facial bone (16.9%) and occipital (13.8%) traumas. The median GCS and pGCS values were both 15. All AVPU evaluations were categorized as“A”(alert). According to PECARN criteria, 39.2% of patients required CT imaging. Among all patients, 42% underwent head CT, with 80.7% of these scans reported as normal. The most commonly detected abnormal CT finding was subarachnoid hemorrage(2.9%). No coagulation disorders or anticoagulant use were identified. The most frequent clinical signs were skin lacerations (32.8%), non-frontal hematoma (14.0%), and headache (13.5%). In terms of outcomes, 92.5% were discharged, 3.1% were admitted to the intensive care unit, 4.1% were hospitalized in wards, 0.3% required urgent surgery, and there were no deaths. No significant differences were observed across age groups in terms of prognosis or GCS. However, there were statistically significant differences in trauma mechanisms and certain clinical signs. The PECARN scoring system demonstrated high concordance (Kappa=0.84) with the necessity for head CT. Conclusion: Most pediatric patients presenting with minor blunt head trauma were discharged, with a high rate of normal CT findings. The PECARN score may provide useful guidance to clinicians in determining the need for CT imaging.