Çarlık Rusya döneminde Baykal çevresinde Buryatlar
Buryats around lake Baikal during the Tsarist Russia period
  1. Tez No: 927557
  2. Yazar: MUHAMMED CAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çarlık Rusya, IV. İvan (İvan Grozni) döneminde başlayan Rus Kazaklarının Sibirya boyunca ilerleyişi 17. yüzyılın başlarında Baykal Gölü çevresinde yaşayan Buryat boylarına ulaşmıştır. Bu süreçte Çarlık Rusyası'nın Sibirya'yı ele geçirme politikaları, bölgeye inşa edilen kaleler ve düzenlenen keşif seferleri, Baykal çevresindeki Buryat toplumunun sosyal ve inançsal yapısında önemli değişimlere neden olmuştur. Araştırma, Rusların Baykal bölgesine ulaştığı dönemde Buryatların geleneksel yaşam biçimlerini, ev düzenlerini ve Şamanizm ile Lamaizm gibi inanç sistemlerinin günlük yaşantılarındaki etkilerini tarihsel bir bağlamda ele almakta ve elde edilen bilgiler, dönemin etnograf ve tarihçilerinin gözlemleri ile bölgeyi ziyaret eden araştırmacıların kayıtlarına dayanmaktadır. Çarlık Rusyası'nın askeri seferlerinin ve bölgeyi kontrol altına alma sürecinde gerçekleşen gelişmelerin Buryat toplumu üzerindeki etkileri analiz edilmekte, Buryatların özgün kimliği ve sosyal yapısındaki dönüşümler değerlendirilmektedir. Baykal çevresinde yaşayan Buryat toplumunun sosyal ve kültürel dinamiklerini anlamaya odaklanan bu çalışma, Çarlık yönetiminin bölgedeki etkilerini daha geniş bir çerçevede inceleme olanağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sarist Russia reached the Buryat tribes living around Lake Baikal in the early 17th century, thanks to the advance of Russian Cossacks across Siberia during the reign of Ivan IV (Ivan Grozny). In this process, Tsarist Russia's policies of conquering Siberia, the construction of fortresses and organizing discoveries expeditions caused crucial changes in the social and religious structure of the Buryat society around Lake Baikal. The research examines the traditional way of life of the Buryats, their household organisation and the effects of belief systems such as Shamanism and Lamaism on their daily life in a historical context during the period the Russians reached the Baikal region. The informations achieved is based on the observations of ethnographers and historians of the period and the records of researchers who visited the region. The effects of Tsarist Russia's military expeditions and the progress that took place in the process of controlling the region on Buryat society are analysed and the transformations in the Buryat's genuine identity and social structure are evaluated. Focusing the attention on understanding the social and cultural dynamics of the Buryat society living around Baikal, this research offers the opportunity to examine the effects of Tsarist regime in the region in more comprehensive perspective.