Türk anonim şirketler hukukunda payın devri
Transfer of shares in Turkish joint stock companies law
  1. Tez No: 927593
  2. Yazar: EZGİ NAZ ÇİTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ülke ekonomisi açısından büyük öneme sahip olan anonim şirketlerin, kendilerine özgü birtakım nitelikleri vardır. Anonimlik, pay sahiplerinin sınırlı sorumluluğu, sermayeye katılma oranına göre haklardan yararlanma, paylarının serbestçe devredilebilirliği gibi birçok nitelik arasından,“paylarının serbestçe devredilebilirliği”, çalışmamızın konusunu teşkil etmektedir. Pay devri, sermaye akışını sağlarken, şirketlerin piyasa değerlemesini etkiler, yatırımcı çeşitliliğini ve piyasa likiditesini artırır, şeffaflık ve kurumsal yönetime teşvik eder. Tüm bu faktörler, ekonomik büyüme ve istikrarı destekler. Uygulamada sıklıkla gerçekleştirilmesi ve ülke ekonomisine olan katkısı,“anonim şirket paylarının devri”hakkındaki hukuki düzenlemeleri mercek altına almak adına bizi teşvik etmiştir. Çalışmamızda pay devri, başlıca Türk Ticaret Kanunu hükümleri açısından ele alınmıştır. Çalışmanın ana kapsamını halka kapalı anonim şirketler oluşturduğundan, TTK ve ilgili mevzuat hükümleri ayrıntıları ile incelenmiştir. Hamiline yazılı pay senetlerinin devri yönünden, 31/12/2020 tarihinde 7262 sayılı Kanun ile Türk Ticaret Kanunu hükümlerine getirilen değişiklikler ayrıca vurgulanmıştır. Halka açık anonim şirketler yönünden, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine yer verilmiştir. Tüm bunların yanında, özel nitelikli anonim şirketler açısından, özel kanunlar ile getirilen ayrık hükümler de, çalışmamızın kapsamına alınmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümü, ana konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına, çalışmanın temel taşı olan“pay kavramına”adanmıştır. İkinci bölümde, temel konumuz olan“pay devri prosedürüne”odaklanılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise ilgili kanun hükümleri ile“pay devrine getirilen sınırlandırmalar”incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Join-stock companies, which hold significant importance for the country's economy, have certain distinctive qualities. Among many features such as anonymity, limited liability for shareholders, and enjoyment of rights based on the proportion of capital contributed, the free transferability of shares constitutes the focus of our study. Share transfer, while facilitating capital flow, impacts companies' market valuation, enhances investor diversity and market liquidity, promotes transparency and corporate governance. All these factors support economic growth and stability. The frequency of its occurrence in practice and its contribution to the national economy have encouraged us to scrutinize the legal regulations concerning the transfer of joint-stok company shares. In our study, share transfer has been examined primarily in terms of the provisions of the Turkish Commercial Code. Since the main focus of the study comprises non-public joint-stock companies, the provisions of the Turkish Commercial Code and relevant legislation have been scrutinized in detail. Regarding the transfer of bearer shares certificates, the changes introduced to the Turkish Commercial Code by Code No. 7262 dated 31/12/2020 have also been emphasized. Concerning publicly traded joint-stock companies, the provisions of the Capital Markets Code and relevant legislation have been included. In addition to these, provisions introduced by special codes for special purpose joint-stock companies have also been encompassed within the scope of our study. The first part of our three-part study is dedicated to the fundamental concept of“share”to enhance the understanding of the main topic. The second part focuses on the“share transfer procedure,”which is our primary subject. Finally, the third and last part examines the“restrictions imposed on share transfer'”and the relevant legal provisions.