Müzikte yapay zeka kullanımı: Yaratıcılık ve algoritmaların etkileşimi
The use of artificial intelligence in music: Interaction of creativity and algorithms
  1. Tez No: 927666
  2. Yazar: VOLKAN EMRAH KİRPİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUSUN NAZ ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay zekânın müzik yaratımındaki etkisini disiplinler arası bir yaklaşımla inceleyerek bu alanla ilgili yeni sorulara yanıt aramaktır. Çalışmamızda, yapay zekanın müzik yaratım süreçlerindeki rolü, yaratıcı potansiyeli ve algoritmaların müzikal yaratım üzerindeki etkileri incelenmiştir. İnsan yaratıcılığının tanımlarıyla yapay zekanın sağladığı yenilikçi teknikler karşılaştırılarak, yapay zekanın müzik kompozisyonu ve üretimindeki avantajları ve sınırlamaları ortaya konmuştur. Ayrıca, yapay zeka teknolojilerinin müzikteki etik ve toplumsal etkileri, telif hakkı meseleleri ve müzisyenlerin istihdamı üzerindeki olası sonuçları da ele alınmıştır. Çalışmamızın sonuçlarını değerlendirdiğimizde bu çalışmanın sanat ve teknoloji arasındaki ilişkiye yeni bir perspektif getireceği ve telif hakları ve etik sorunları çözmek adına yasal ve toplumsal değişikliklerin yapılması gerekliliği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the impact of artificial intelligence (AI) on music creation through an interdisciplinary approach and to seek answers to new questions in this field. In our research, the role of AI in music creation processes, its creative potential, and the effects of algorithms on musical composition have been examined. By comparing definitions of human creativity with the innovative techniques provided by AI, the advantages and limitations of AI in music composition and production have been identified. Furthermore, the ethical and social implications of AI technologies in music, issues of copyright, and their potential effects on musicians' employment have been addressed. Based on the results of our study, it is anticipated that this research will offer a new perspective on the relationship between art and technology and highlight the necessity of legal and societal changes to resolve copyright and ethical issues