Türkiye'de yaratıcı drama yöntem ve tekniklerinin eğitim alanındaki tarihsel gelişimi
Historical development of creative drama methods and techniques in education in Turkey
- Tez No: 927665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN NAZ ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yaratıcı drama yöntem ve tekniklerinin eğitim alanındaki tarihsel gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Yaratıcı drama, öğrencilerin yaratıcı düşünme, sosyal beceri geliştirme ve eleştirel düşünme gibi temel yeteneklerini destekleyen etkili bir eğitim yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Araştırma, literatür taraması yöntemiyle Türkiye'de yaratıcı drama uygulamalarının tarihsel gelişimini, eğitimdeki önemini, karşılaştığı sorunları ve gelecekteki potansiyelini değerlendirmektedir. Araştırmanın sonuçları, yaratıcı dramanın Türkiye'de dil öğretimi, sosyal becerilerin geliştirilmesi ve eleştirel düşünme gibi birçok alanda olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Ancak, yaratıcı drama eğitiminin yaygınlaşması önünde çeşitli engeller bulunmaktadır. Bu engeller arasında, müfredat içerisinde yeterince yer bulamama, eğitmenlerin bu alanda karşılaştığı eksiklikler, kaynak ve araç-gereç yetersizlikleri, toplumsal ve kültürel engeller yer almaktadır. Araştırmada ayrıca, yaratıcı dramayı destekleyen yeni yöntemler, teknolojilerin entegrasyonu ve uluslararası iş birliklerinin eğitim programlarına sağladığı katkılar da ele alınmıştır. Dijital teknolojilerin yaratıcı drama ile birleştirilmesi, bu yöntemin daha etkili ve yaygın bir şekilde kullanılmasına olanak tanımaktadır. Sonuç olarak, yaratıcı drama eğitiminde sürdürülebilirlik, eğitsel inovasyon ve uluslararası iş birlikleri ile gelecekte daha geniş çapta benimsenmesi ve uygulanması için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the historical development of creative drama methods and techniques in education in Turkey. Creative drama stands out as an effective educational method that supports students' basic abilities such as creative thinking, social skill development and critical thinking. The research evaluates the historical development of creative drama practices in Turkey, their importance in education, the problems they encounter and their future potential through a literature review method. The results of the research show that creative drama has positive effects in many areas such as language teaching, social skill development and critical thinking in Turkey. However, there are various obstacles to the spread of creative drama education. These obstacles include insufficient space in the curriculum, deficiencies encountered by educators in this field, inadequate resources and tools, and social and cultural obstacles. The research also addresses new methods supporting creative drama, the integration of technologies and the contributions of international collaborations to educational programs. Combining digital technologies with creative drama allows this method to be used more effectively and widely. As a result, suggestions are presented for sustainability, educational innovation and international collaborations in creative drama education and for its wider adoption and implementation in the future.