Ontology development for road digital twins: a base for a smart city
Yol dijital ikizleri için ontoloji geliştirme: akıllı şehirler için bir altyapı
  1. Tez No: 927737
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BAŞAK ÖZTÜRK ÖZERAY, PROF. IOANNIS BRILAKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İnşaat sektörünün karşılaştığı önemli zorluklardan biri, veriyi nasıl etkili bir şekilde yönetebileceğidir. Bu nedenle araştırma, bu sorunu çözmek amacıyla Dijital İkizler kullanarak ontoloji tabanlı bilgi yönetiminin sağlanması için bir temel oluşturmayı hedeflemektedir. Materyal ve Yöntem: Scopus veritabanı kullanılarak ontoloji tabanlı bilgi yönetimi ve dijital ikizler için bibliyometrik tarama ve sitometrik analiz yapılmıştır. Akabinde, ontoloji geliştirme süreci tüm adımlarıyla gerçekleştirilmiş ve dijital yol ikizleri ontolojisinin görselleştirilmesi Neo4j ile geliştirilmiştir. Bulgular: Ontoloji tabanlı yaklaşımlar ile Dijital İkizler, inşaat sektöründe tam kapsamlı ve verimli veri ve bilgi yönetimine katkıda bulunabilir. Dijital Yol İkizleri ontolojisi, akıllı şehir uygulamalarında önemli olduğu düşünülen karmaşık verilerin yönetilmesi için yapılandırılmış bir çerçeve sağlayabilir. Sonuç: Dijital Yol İkizleri ontolojisi, Bilgi Yönetimi için anlamsal bir platform olarak hizmet etmiştir. Gelecekteki araştırmalarda, ontoloji genişletilebilir ve diğer mevcut ontolojilerle entegre edebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the important challenges that the construction industry faces is how to effectively manage data. Therefore, this research provides a base in the light of this societal problem by using Digital Twins for ontology-based information management with a view to reducing this growing concern. Material and Methods: Bibliometric search was employed to the Scopus database, for exploring and thereby identifying the key research areas and characterizing them through scientometric analysis and mapping. Subsequently, the ontology development process was carried out in all steps and the visualisation of the road digital twins ontology was developed with Neo4j. Results: Digital Twins with ontology-based approaches can contribute to a fully comprehensive and efficient data and information handling and management in the construction industry. The Road Digital Twins ontology may provide a structured framework for managing complex data which is considered to be important in smart city applications. Conclusion: The Road Digital Twins ontology has served as a semantic platform for Information Management. Future research can extend the ontology and integrate other existing ontologies.