Gaziantep'te ERP kullanan firmaların ERP kullanma yetkinliği ve marka tercih sebeplerinin analizi
Analysis of ERP capability and brand preferences of companies using ERP in Gaziantep
- Tez No: 927736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada genel olarak Gaziantep'te ERP kullanan firmaların marka tercih sebepleri ve ERP kullanım yetkinlikleri incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak 19 firma temsilcisinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda firmaların ERP marka tercih sebeplerinin; özelleştirme yeteneği yüksek, iş süreçlerine uygun, raporlama yeteneğiyle stratejik karar almada destek sağlayabilecek, iyi danışmanlık ve satış sonrası hizmetler veren sektöre özel çözümler sunabilen, diğer yazılımlarla uyumlu çalışabilen ERP sistemlerini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda firmaların en çok finans, muhasebe, üretim, planlama, satış modüllerini kullandıkları, ancak kalifiye eleman eksikliği, yetersiz üst yönetim desteği, eğitimsizlik ve danışmanlık hizmetlerinin kalitesizliği nedeniyle ERP sistemlerini etkin kullanamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons for ERP brand preference and ERP usage capability of companies using ERP in Gaziantep were analyzed. In this study, the data obtained from 19 company representatives were analyzed using a qualitative research method. As a result of the analysis, it was determined that companies prefer ERP systems that have high customization capability, are suitable for business processes, can provide support in strategic decision making with reporting capability, can provide sector specific solutions that provide good consultancy and after-sales services, and can work in harmony with other software. In addition, as a result of the study, it was determined that companies mostly use finance, accounting, production, planning and sales modules, but they can not use ERP systems effectively due to lack of qualified personnel, insufficient senior management support, a lack of training, and poor quality of consultancy services