Machine learning and ımage processing based concentration prediction of pancreatic cancer biomarker
Pankreas kanseri biyobelirtecinin makine öğrenmesi ve görüntü işleme tabanlı konsantrasyon tahmini
  1. Tez No: 927861
  2. Yazar: TURGUT KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ESİN KÖKTÜRK GÜZEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KALELİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, anti-CA 19-9 konjuge edilmiş doğal melanin nanopartikülleri ile aktifleştirilmiş kâğıt tabanlı bir kolorimetrik biyosensörden alınan görüntüleri analiz etmek için makine öğrenimi ve görüntü işleme teknikleri kullanılmıştır. CA19-9, pankreas kanserinde yaygın olarak yükselen bir tümör belirtecidir. Pankreas kanserinin seyri ve olası nüksü hakkında önemli bilgiler sunarak erken teşhis ve hastalık gözetimi için gereklidir. Kan dolaşımına salınır ve konsantrasyonu pankreas kanserinin varlığını, ilerlemesini veya nüksünü gösterebilir. CA19-9 tespiti için mevcut yöntemler, pahalı olan ve özel ekipman gerektiren laboratuvar tabanlı testlere dayanmaktadır. Çalışmanın birincil hedefleri, pankreas kanserinin tanımlanmasını hızlandırmak ve biyobelirteç seviyelerini takip etmek için hızlı, uygun fiyatlı ve invazif olmayan bir yol sunmaktır. Önerilen yaklaşım hem laboratuvar hem de saha ortamlarında kullanılabilecek taşınabilir bir cihaz sunarak hasta sonuçlarını iyileştirmeyi ve pankreas kanserinin erken teşhisine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Geleneksel bilgisayarla görme yaklaşımlarının segmentasyon alanındaki etkinliği tez kapsamında incelenmiş olsa da, bu konuda derin öğrenme tabanlı segmentasyon yöntemlerinin az olması nedeniyle U-Net, YOLOv8 ve Detectron2 gibi çağdaş teknikler kullanılmıştır. Bu teknikler kantitatif biyomarker değerlendirmesine ve daha hassas analizlere uygulanmıştır. Tanı prosedürlerindeki rollerini araştırmak için Doğrusal Regresyon, Kement Regresyonu, Karar Ağaçları, K-En Yakın Komşular, Destek Vektör Regresyonu, Rastgele Orman, Gradyan Güçlendirme ve XGBoost gibi makine öğrenimi algoritmalarının etkinliği de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, machine learning and image processing techniques were used to analyze images from a paper-based colorimetric biosensor that had been activated with anti-CA 19-9 conjugated natural melanin nanoparticles. CA19-9 is a tumor marker that is commonly elevated in pancreatic cancer. It is essential for early detection and disease surveillance, offering important information on the course and possible recurrence of pancreatic cancer. It is released into the bloodstream, and its concentration can indicate the presence, progression, or recurrence of pancreatic cancer. Existing methods for CA19-9 detection rely on laboratory-based tests, which are expensive and require specialized equipment. The study's primary goals are to expedite the identification of pancreatic cancer and to offer a quick, affordable, and non-invasive way to track biomarker levels. By offering a portable device that can be utilized in both laboratory and field settings, the suggested approach seeks to enhance patient outcomes and aid in the early detection of pancreatic cancer. Although the effectiveness of traditional computer vision approaches in the segmentation field was examined inside the thesis, contemporary techniques like U-Net, YOLOv8, and Detectron2 were used because deep learning-based segmentation methods were scarce in this subject. These techniques were applied to quantitative biomarker evaluation and more sensitive analyses. To investigate their role in the diagnosis procedures, the effectiveness of machine learning algorithms like Linear Regression, K-Nearest Neighbors, Support Vector Regression, Random Forest, Gradient Boosting, and XGBoost were also assessed.