Çocuk kitaplarında görsel anlatımın rolü: Resimleme yoluyla duygusal ve kavramsal anlatımın incelenmesi
The role of visual narration in children's books: An examination of emotional and conceptual expression through illustration
- Tez No: 927900
- Danışmanlar: PROF. NURSEREN TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocuk kitaplarında görsel anlatım, çocukların zihinsel, duygusal ve kavramsal gelişimine katkı sağlayabilecek önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Resimleme, çocukların hikayeyi daha iyi anlamasına, soyut kavramları somutlaştırmasına ve duygusal bağ kurmasına olanak tanıyabilir. Görsellerin, metinle uyum içinde sunulduğunda çocukların empati, hayal gücü ve eleştirel düşünme becerilerini destekleyebileceği ifade edilmektedir. Bu çalışma, resimli çocuk kitaplarının duygusal ve kavramsal anlatım üzerindeki etkilerini ele almakta, seçilen eserlerin içerik ve görsel özelliklerini analiz etmektedir. Araştırma, örnek olarak kullanılan eserler üzerinden görsellerin pedagojik işlevlerini ve çocuk gelişimine katkılarını tartışmayı hedeflemiştir. Çalışmada, özellikle Audrey Penn'in“Avucundaki Öpücük”, Elif Yemenici'nin“Eyvah Kalbim Kırıldı”, Anna Llenas'ın“Boşluk”ve Shel Silverstein'ın“Eksik Parça”gibi eserler incelenmiştir. Bu eserler, duygusal ve kavramsal mesajların görsel anlatımla nasıl iletildiğini değerlendirmek için seçilmiştir. Kullanılan kaynaklar arasında akademik çalışmalar, çocuk edebiyatı üzerine yapılan incelemeler ve resimli kitapların görsel-metin ilişkisini ele alan kuramsal eserler yer almaktadır. Görsellerin çocukların bilişsel ve duygusal süreçler üzerindeki etkisini anlamaya yönelik kuramsal yaklaşımlar ve sanat tarihine dayalı değerlendirmeler de çalışmada referans olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın çocuk kitaplarının resimleme yoluyla estetik, duygusal ve pedagojik katkılarını ortaya koymayı hedeflediği belirtilmektedir. Araştırmanın bulgularının, çocuk edebiyatında görsel unsurların kullanımı üzerine yeni bir perspektif sunabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Visual narration in children's books is considered a significant tool that can contribute to children's cognitive, emotional, and conceptual development. Illustration can help children understand stories better, concretize abstract concepts, and establish emotional connections. It is suggested that visuals, when presented in harmony with the text, can support children's empathy, imagination, and critical thinking skills. This study examines the effects of illustrated children's books on emotional and conceptual narration, analysing the content and visual features of selected works. The research aims to discuss the pedagogical functions of visuals and their contributions to child development through selected examples. The study particularly focuses on works such as Audrey Penn's“The Kissing Hand”, Elif Yemenici's“Eyvah Kalbim Kırıldı”, Anna Llenas's“The Void”and Shel Silverstein's“The Missing Piece”. These works have been chosen to evaluate how emotional and conceptual messages are conveyed through visual storytelling. The sources used include academic studies, analyses of children's literature, and theoretical works on the relationship between visuals and text in illustrated books. Theoretical approaches to understanding the impact of visuals on children's cognitive and emotional processes, as well as art history-based evaluations, have also been referenced in the study. In this context, the study aims to highlight the aesthetic, emotional, and pedagogical contributions of illustrations in children's books. The findings of the research are anticipated to offer a new perspective on the use of visual elements in children's literature.