Sebiülreşad dergisinde masonluk algısı: Cevat Rıfat Atılhan, Mehmet Raif Ogan, eşref edip örneği
The perception of freemasonry in Sbiülreşad magazine: Cevat Rıfat Atilhan, Mehmet Raif Ogan, Eşref Edip
- Tez No: 927968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER EMRE ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tarihsel perspektifte köklerini çok uzun zaman önceye dayandıran masonluk, dünya sahnesine adını 1717 Anderson Yasaları ile yazmıştır. İngiltere'de ve diğer Avrupa ülkelerinde teşkilatlı bir yapı ile açığa çıkan masonluğun Osmanlı coğrafyasında ve nihayet Türkiye'deki yansımaları araştırılmış ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde, muhafazakâr sağ cephede ilgiyle takip edilen Sebilürreşad Dergisinde Masonluk Algısı incelenmiştir. 20.yüzyılın başlarında en çok tartışılan konulardan biri olan masonluğun, Müslüman yazarlar açısından nasıl algılandığı, temel argümanlarının ve dayanaklarının neler olduğu ve yazılarında neleri destekleyip nelere karşı oldukları soruları etrafında yoğunlaşan çalışmada Sebilürreşad Dergisinde Masonlukla alakalı yüzü aşkın makale incelenmiş ve yazarların masonlukla alakalı temel düşüncelerinin anlaşılması hedeflenmiştir. İçe kapalı bir teşkilatlanma olan masonlukla ilgili kendi yayınlarından elde edilen verilerle, Dünyada ve Türkiye'de masonluk konuları incelenerek Masonluğun gelişim aşamaları ve tarihsel boyutu detaylandırılmaya çalışılmıştır. Böylece tezin ana konusu olan Sebilürreşad Dergisinde masonluk algısı ve önemli yazarlarından olan Cevat Rıfat Atilhan, Mehmet Raif Ogan ve Eşref Edib'in konuyla alakalı görüşleri daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Freemasonry, which traces its roots to a very long time ago in historical perspective, made its name on the world stage with the Anderson Laws of 1717. The reflections of Freemasonry, which emerged with an organized structure in England and other European countries, in the Ottoman geography and finally in Turkey have been investigated and the Perception of Freemasonry in Sebilürreşad Magazine, which was followed with interest by the conservative right front during the establishment period of the Republic of Turkey, has been examined. In the early 20th century, how Freemasonry, one of the most debated topics, was perceived by Muslim writers, what their main arguments and bases were, and what they supported and opposed in their writings. 88 articles related to Freemasonry in Sebilürreşad Magazine were analyzed in the study and it was aimed to understand the basic thoughts of the writers about Freemasonry. With the data obtained from their own publications on Freemasonry, which is a closed organization, the development stages and historical dimension of Freemasonry were tried to be detailed by examining the issues of Freemasonry in the world and in Turkey. Thus, the perception of Freemasonry in Sebilürreşad Magazine, which is the main subject of the thesis, and the views of Cevat Rıfat Atilhan, Mehmet Raif Ogan and Eşref Edib, who are important writers, on the subject will be better understood.