Political perspectives of Sebilürreşad
- Tez No: 52082
- Danışmanlar: PROF.DR. BİNNAZ TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Türkiye'deki ideolojik ve politik akımlar, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren genel olarak Batıcı ve İslamcı olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bu çerçevede Sebilürreşad dergisi İslamcı kanat içinde yer almış ve bu akımın görüşlerini belli bir müddet dile getirmiştir. Sebülürreşad'ın görüşlerinin bilinmesinin Türk politik ve ideolojik yaşamının gelişimini anlamamıza katkıda bulunacağını düşünüyorum. Böylece İslamcı düşüncenin hangi süreklilik ve kırılmalara uğradığı görülebilecektir Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Sebilürreşad'ın ilk defa yayınlanmaya başladığı dönemin özelliklerini ve Sebilürreşad'm o dönemde hakim olan görüşünü belirttikten sonra tekrar yayınlandığı dönem (1948- 1966) hakkında özet bilgi verdim. Birinci bölümde Sebilürreşad'ın demokrasi, laiklik ve insan haklan hakkındaki görüşlerini, ikinci bölümde o dönemdeki belli başlı üç parti olan Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti ve Millet Partisi hakkındaki görüşlerini, üçüncü bölümde ise uluslararası ilişkilerle ilgili görüşlerini belirttim. Sonuç bölümünde ise Sebilürreşad'ın günümüz İslamcı düşünce ile nasıl bir benzerlik veya farklılık gösterdiğini tartışmaya çalıştım. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The political and ideological trends in Turkey since the second half of the 19th century can in general be classified into those of western verses Islamic orientation. In this framework Sebilürreşad would go under the Isla mic trend. For a certain period of time, the SR continued to reflect the views of this particular trend. I believe that bringing this approach into focus would contribute to the understanding of the development of Turkish political and ideological life. In this manner, one can observe the processes and break downs that Islamic thought has göne through. This thesis consists of an introduction, three chapters, and a conclusi on. In the introduction, brief information is given about the characteristics of the earlier period (1908- 1926) when the SR first emerged as well as the later period when the SR began publication again (1948- 1966). In the first chapter I investigated the attitude of the SR towards secularism, democracy and basic rights. In the second chapter, the attitute of the SR towards three political parties, the Republican People's Party, the Democrat Party, and the Nation Party, which were the main political parties in the 1948-1961 period was examined. In the third chapter, the views of the SR on international affairs were analyzed. Finally, in the conclusion, the similarites or differences between the SR and current Islamic groups are discussed. 111