Metabolik disfonksiyon ile ilişkili yağlı karaciğer hastalarında tiroid stimulan hormonun diurnal ritim değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of diurnal rhythm changes of thyroid stimulating hormone in patients with metabolic dysfunction-associated fatty liver disease
- Tez No: 927996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÖĞMEN, DOÇ. DR. BETÜL ERİŞMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda Metabolik Disfonksiyonla İlişkili Yağlı Karaciğer (MAFLD) hastalarında TSH (Tiroid Stimulan Hormon)'nin diurnal ritminin değişimini ve bu değişimin hastaların klinik durumu, metabolik parametreleri ve fibrozis skorları ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve kesitsel olarak tasarlanan çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniklerinde takip edilen 18 yaş ve üzeri, daha önceden bilinen tiroid hastalığı olmayan, son 6 ay içinde ultrasonografi ile hepatosteatoz saptanmış MAFLD hastaları dahil edildi. 18 yaş üzeri, ultrasonografide hepatosteatoz saptanmayan ve MAFLD olmayan hastalar ise kontrol grubu olarak alındı. Tüm katılımcıların yaşı, cinsiyeti, tıbbı özgeçmişi (diyabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı öyküsü; antihipertansif, antidiyabetik ve antihiperlipidemik ilaç kullanımları), tiroid fonksiyon testleri, kan lipid parametreleri, abdomen ultrasonografi bulguları, boy, kilo, bel çevresi, tansiyon ölçümleri hastane takipleri sırasında kaydedildi. MAFLD grubu ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, sabah TSH, sabah Serbest T3, sabah Serbest T4, gece TSH, gece ST3, gece ST4, TSH gece-gündüz farkı (∆TSH) karşılaştırıldı. Ayrıca MAFLD ve kontrol grubu arasında ∆TSH ile klinik, metabolik parametrelerin ve fibrozis skorlarının ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunda 55 (29 kadın, 26 erkek), kontrol grubunda 32 (17 kadın, 15 erkek) olmak üzere toplam 87 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu ile MAFLD grubu yaş ve cinsiyet açısından benzerdi (sırasıyla p=0,444 ve p= 0,971).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the changes in the diurnal rhythm of Thyroid Stimulating Hormone (TSH) in patients with Metabolic Dysfunction-associated Fatty Liver Disease (MAFLD) and to investigate the relationship of these changes with the patients' clinical status, metabolic parameters, and fibrosis scores. Materials and Methods: This prospective and cross-sectional study was conducted with patients followed up at the Internal Medicine and Endocrinology and Metabolism Clinics of Ankara Bilkent City Hospital. Inclusion criteria were patients aged 18 years or older with no prior thyroid disease who had been diagnosed with hepatosteatosis within the last 6 months based on ultrasonography. Patients aged 18 and older, without hepatosteatosis and without MAFLD, were included as a control group. The data collected from all participants included age, gender, medical history (such as diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, coronary artery disease; use of antihypertensive, antidiabetic, and antihyperlipidemic medications), thyroid function tests, lipid parameters, abdominal ultrasonography findings, height, weight, waist circumference, and blood pressure measurements during hospital visits. Comparisons between the MAFLD group and the control group were made for variables such as age, gender, height, weight, body mass index (BMI), morning TSH, morning Free T3 (FT3), morning Free T4 (FT4), evening TSH, evening FT3, evening FT4, and the TSH night-day difference (∆TSH). Additionally, the relationship between ∆TSH and clinical, metabolic parameters, and fibrosis scores was evaluated. Results: A total of 87 participants were included in the study, consisting of 55 patients (29 females, 26 males) in the MAFLD group and 32 controls (17 females, 15 males). There were no significant differences between the two groups in terms of age and gender (p=0.444 and p=0.971, respectively).