Yük vagonları için efektif tartım sistemi tasarımı ve prototip üretimi
Design and prototype production of effective weighing system for freight wagons
  1. Tez No: 927998
  2. Yazar: ÖNDER ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada belirli hat üzerinde ilerleyen yük vagonunun üretim sürecini aksatmadan tartım işleminin efektif tartım modülü aracılığıyla gerçekleştirilmesi, yeni nesil haberleşme ve tartım gösterge ekipmanlarının kullanılmasıyla, hassasiyeti ve doğruluğu yüksek tartım sisteminin tasarımı ve prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan tartım sisteminde yüksek performanslı çelik yapıda, IP67 koruma sınıfına sahip özel tip yük hücresi kullanılmıştır. Kullanılan yük hücresi ağır sanayi, madencilik, açık deniz, denizaltı ve havacılık gibi çoğu zorlu ortamda kullanım için uygun olmakla birlikte, tren ve vagon sistemleri için, rayların altına bağlanarak, yüksek hassasiyet ve doğrulukta tartımları için kolay ve efektif bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışmanın sonunda, tasarımı yapılan prototip tartım sisteminin işletme içerisine montajı yapılmış, üretim hattının devamlılığı kesintiye uğramadan yük vagonlarının tartım işlemi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, demiryolu taşımacılığı alanında daha güvenli ve verimli tartım sistemi önerisi sunularak, mevcut kullanılan tartım sistemlerine kıyasla üstünlüğü ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the weighing process of a freight wagon moving on a specific line was effectively carried out using a weighing module without disrupting the production process, and a high-precision and accurate weighing system was designed and prototyped by utilizing next-generation communication and weighing indicator equipment. In the designed weighing system, a special type of load cell with high-performance steel construction and IP67 protection class was employed. The used load cell is suitable for use in most challenging environments such as heavy industry, mining, offshore, submarine, and aviation, and provides an easy and effective solution for weighing with high precision and accuracy by being attached under the rails for train and wagon systems. In the prototype weighing system, the number of load cells in the existing system was reduced, and the weighing process was performed without disrupting the production line's functionality. At the end of the study, the designed prototype weighing system was mounted within the operation, and the weighing of freight wagons was performed without interrupting the continuity of the production line. Additionally, a safer and more efficient weighing system proposal was presented in the field of railway transportation, demonstrating its superiority compared to existing weighing systems.