Mukopolisakkaridoz Tip 4 hastalarında enflamatuvar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory markers in patients with Mucopolysaccharidosis Type 4
- Tez No: 928055
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KIYKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Mukopolisakkaridozlar (MPS), lizozomal depo hastalıklarının (LDH) bir alt kümesi olan bir grup nadir genetik hastalıktır. Hastalık, glikozaminoglikanların (GAG) parçalanmasından sorumlu olan lizozomal enzimlerin aktivitesinin düşük olması ya da yokluğuyla sonuçlanan mutasyonlar sonucu gelişir. Bilinen yedi mukopolisakkaridoz alt tipi mevcuttur ve genetik mutasyon sonucu azalmış enzim aktivitesi, lizozomlarda GAG depolanmasına yol açar. Mukopolisakkaridoz alt tiplerine göre ana etkilenen organlar değişmekle birlikte GAG birikimi sonucu ilerleyici organ hasarı gelişir. Mukopolisakkaridozlarda klinik gidişten sadece GAG birikiminin sorumlu olmadığı uzun zamandır bilinmektedir. Lizozom içerisinde biriken glikozaminoglikanların tetiklediği inflamasyon ve oksidatif hasar da klinik bulguların gelişmesine katkı sağlamaktadır. Mukopolisakkaridoz grubu hastalıkların çoğu için uzun yıllardır enzim replasman tedavisi (ERT) ve/veya hematopoetik kök hücre nakli tedavileri uygulanmaktadır. Ancak hastaların uzun dönem izlemlerinde gerek ERT, gerekse kök hücre nakli yapılan hastalarda özellikle kemik bulgularında istenen seviyede düzelme gözlenmemektedir. Bu nedenle anti-oksidatif tedavinin de, diğer tedavilerle birlikte uygulanan ilaçlara eşlik etmede yararlı olabileceği ihtimali, MPS tedavisinde tartışılmaktadır. Hem GAG'ın oksidatif stres indüksiyonuna etkisi hem de antioksidanların MPS tedavisinde kullanımı, bildirilen çalışmalara dayanarak öne sürülebilir. Çalışmamızda MPS Tip 4 hastalarında enflamatuvar belirteçlerin araştırılması ve bu belirteçlerin MPS patogenezindeki rolünü saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma polikliniğinde Mukopolisakkaridoz Tip 4 tanısı ile takipli hastaların dosyaları incelenerek hastaların şikâyetleri, muayene bulguları kan tetkik sonuçları ile organ tutulumu açısından yapılmış inceleme verileri not edildi.Hastalardan kan örnekleri alınarak Çocuk Metabolizma laboratuvarında neopterin, biopterin, triptofan ve kinürenin düzeyleri aynı zamanda dış merkez laboratuvarda Human kondroitin sülfat, human keratan sülfat, IL-1 beta, IFN-gamma, IL-6, TNF-alfa çalışılmıştır. Araştırmamıza aldığımız hastalarla benzer yaş ve cinsiyet dağılımı gösteren, neopterin, biopterin, kinürenin, triptofan, TNF-alfa, IFN-gamma, IL- 6, IL-1 beta, human kondroitin ve human keratan sulfat düzeylerini etkileyecek bir hastalığı bulunmayan sağlıklı gönüllerden oluşan bir kontrol grubu da dâhil edilmiştir. Bulgular: Hasta grubundakilerin Neopterin, Kinürenin ve KYN/TRP ölçümü, sağlıklı kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmış olup; Biyoterin ve neopterin/biyoterin oranları ve TRP düzeyi; TNF-α (ng/L), KS (ng/mL), IFN-γ (ng/mL), IL6 (ng/L), CS (ng/mL), IL1-B (pg/mL) düzeyleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler Mukopolisakkaridoz Tip 4 hastalığının patogenezinde enflamatuvar sürecin de katkıda bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Mucopolysaccharidoses, or MPS, are a rare group of genetic diseases that belong to the lysosomal storage diseases (LSD) category. The illness arises from mutations that cause a decrease or absence of lysosomal enzymes that break down glycosaminoglycans (GAG). There are seven subtypes of mucopolysaccharidosis, each resulting in a build-up of GAG in lysosomes due to reduced enzyme activity from genetic mutations. While the organs affected vary depending on the subtype of mucopolysaccharidosis, the accumulation of GAG leads to progressive damage in these organs. It is widely recognized that GAG accumulation is a key factor in developing mucopolysaccharidoses. However, it is important to note that inflammation and oxidative damage resulting from the lysosomal accumulation of glycosaminoglycans also play a significant role in the manifestation of clinical symptoms. While treatments such as enzyme replacement therapy (ERT) and hematopoietic stem cell transplantation have been used to address mucopolysaccharidosis group diseases for some time, long-term follow-up has revealed that these treatments may not fully address bone-related symptoms. As a result, the potential benefits of anti-oxidative therapy in conjunction with other treatments are being explored. Available studies suggest that both the effects of GAG on oxidative stress and the use of antioxidants may be beneficial in treating MPS. Our study investigates inflammatory markers in MPS Type IV patients to better understand their role in the pathogenesis of the disease. Material and Method: We conducted a thorough examination of patients diagnosed with Mucopolysaccharidosis Type 4 at Istanbul University - Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine's Pediatric Nutrition and Metabolism outpatient clinic. We documented patients' complaints, examination findings, blood test results, and organ involvement data. Additionally, we measured neopterin, biopterin, tryptophan, and kynurenine levels in our Pediatric Metabolism laboratory, and IL-1 beta, IL-6, TNF-alpha, IFN-gamma, Human chondroitin sulfate, and human keratan sulfate in an external center laboratory. To ensure accuracy, we included a control group of healthy volunteers with similar age and gender distribution as our patients, who did not have any diseases that could affect the aforementioned levels. Results: Neopterin, Kynurenine and KYN/TRP measurements in the patient group were found to be statistically significantly higher than the healthy control group; Bioterin and neopterin/bioterin ratios and TRP level; TNF-α (ng/L), KS (ng/mL), IFN-γ (ng/mL), IL6 (ng/L), C6S (ng/mL), IL1-B (pg/mL) levels did not show statistically significant differences between the groups. Conclusion: The data obtained from our study have helped elucidate the inflammatory process involved in the pathogenesis of Mucopolysaccharidosis Type 4 disease. This understanding paves the way.