Lökosit alpha-L-iduronidaz aktivite tayini ve mukopolisakkaridoz tip 1 olgularının saptanması
- Tez No: 49699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN PABUÇCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET a-L-iduronidaz ( IDUA ; EC 3.2.1.76 ), heparan sülfat ve dermatan sülfat glikozaminoglikanlarının yıkımından sorumlu olan metabolik yolda görev yapan bir lizozomal hidrolazdır. İnsanlarda a-L-iduronidaz eksikliği bu glikozaminoglikanların birikimine yol açar ve bu birikim mukopolisakkaridoz tip I denilen bir lizozomal depo hastalığı ile sonuçlanır. Parçalanmamış veya kısmen parçalanmış glikozaminoglikan molekülleri lizozomlarda birikir ve idrarla da atılır. MPS tip I otozomal-resessif genetik bir hastalıktır ve 3 klinik tipi vardır: Hurler (şiddetli), Scheie (hafif ), Hurler-Scheie (orta derecede). MPS I hastalığında kesin tanı, doku a-L-iduronidaz aktivitesindeki azalmanın biyokimyasal olarak gösterilmesi ile konulabilmektedir. Çalışmamızda, hasta ve kontrol grubu lökosit a-L-iduronidaz aktivitesi optimum deney koşulları altında sentetik substrat olan 4-Metilumbelliferil-a-L-iduronid kullanılarak ölçülmüştür. Kontrol grubu lökosit a-L-iduronidaz akitvitesi ortalama değeri 24.843 ± 1.01 nmol / mg protein / saat bulunmuştur(n=21). 49Hasta grubumuzu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi kontrolünde olan 5 MPS hastası oluşturmuştur. Bu hastalarda ortalama a-L-iduronidaz aktivitesi 3.979 ± 0.584 nrnol/ mg protein / saat olup, bu hastaların kontrol grubu ortalama değerinin % 16'sı düzeyinde enzim aktivitesi taşıdıkları gösterilmiştir. Bu çalışmada, MPS I hastalarına kesin tanı konulabilmesi için gereken a-L-iduronidsz aktivite tayini yöntemi kurulmuş ve bu yöntemden MPS I kesin tanısı konulmasında ve taşıyıcılarının bir kısmının saptanmasında yararlanılabileceği ortaya konulmuştur. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY a-L-lduronidase (IDUA; EC 3.2.1.76) is a lysosomal hydrolase in the metabolic pathway responsible for the degradation of glycosaminoglycans heparan sulfate and dermatan sulfate. The deficiency of a-L-lduronidase in humans leads to the accumulation of these glycosaminoglycans and results in the lysosomal storage disorder mucopolysaccharidosis type I. Undegrated or partly degrated glycosaminoglycan molecules are stored in the lysosomes and also excreted in urine. MPS type I is an autosomal recessive genetic disease and has three subtypes: Hurler (severe), Scheie (mild), Hurler-Scheie (intermediate) The definitive biochemical test for the diagnosis of MPS I patients is the demonstration of the deficiency of tissue a-L-lduronidase. In our study, under optimum assay conditions leukocyte a-L-lduronidase activity of patients and controls were measured using 4-Methylumbelliferyl-a-L-lduronide which is a synthetic substrate. The mean value of controls leukocyte a-L-lduronidase activity has been found 24.843 ± 1.01 nmol / mg protein / h (n= 21) 47Our patients group has been of 5 MPS patients who are under the care of Ege University Faculty of Medicine, Department of Children Health and Disease and Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital. The Mean Value of a-L-iduronidase activity of these patients has been found 3.979 ± 0.584 nmol / mg protein / h (n=5) and it has been shown that these patients enzyme activity leevel is 16% of the mean control group. In this study, the a-L-iduronidase assay procedure has been established and it has been proved that this procedure can be used for making definitive diagnosis and the determining some of the carriers. 48