Suça sürüklenen çocukların ebevynlerinin çocuklarına ilişkin algısı: Rize merkez örneği
The perceptions of the parents of the child driven to their children: Example of Rize center
  1. Tez No: 928057
  2. Yazar: ENES MUSTAFA GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Suç, suçluluk ve ceza kavramları tarih boyunca insan ve toplumların ele aldığı önemli konular olmuştur. Suç, psikoloji, sosyoloji ve sosyal hizmet gibi disiplinlerle ilişkili olarak incelenmiştir. Çocuk suçluluğu ise özellikle sanayileşme, kentleşme, göç, nüfus artışı, işsizlik, aile yapısındaki değişim ve sosyo-kültürel değişikliklerle birlikte önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Çocuk suçluluğu, hukuki olmaktan ziyade ailesel ve çevresel nedenlerle ilişkili bir olgudur. Bu tez, ailelerin çocukların suça sürüklenmesindeki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın konusu, suça sürüklenen çocukların ailelerinin görüşlerini ortaya koymaktadır. Rize Adliyesi'ne bağlı ceza mahkemelerinde haklarında sosyal inceleme raporu yazılmış suça sürüklenen çocuklar incelenmiş, 12 anne ve 12 baba ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler ailelerin evlerinde yapılmış ve ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Nitel bir araştırma yöntemi kullanılarak, ailelerin çocuklarının suç durumuna ve yaşadıkları sürece ilişkin değerlendirmeleri alınmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, çocukların sosyal inceleme raporları ve yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılarak veri toplanmıştır. Çalışma, ebeveynlerin çocuklarına ilişkin algıları ile çocuğun suça sürüklenmesinde aile etkisinin önemli olduğunu göstermektedir. Araştırmaya katılan ailelerin çoğu, Rize'nin sosyo-ekonomik düzeyi düşük bölgelerinde yaşamaktadır. Araştırma sonucunda babaların çocuklarına daha fazla şiddet uyguladığı ve ebeveynlerin eğitimsizlik ile sosyal çevreyi suçun temel nedenleri olarak gördüğü belirlenmiştir. Ayrıca, ebeveynler çocukların ilk suç davranışından sonra da suç işlemeye devam ettiğini ve bu konuda herhangi bir iyileşme olmadığını belirtmektedirler. Araştırma sonucunda, çocukların suça sürüklenmesinde rol model eksikliği, eğitimden uzaklaşma, aile yetersizliği ve olumsuz çevre etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime, guilt, and punishment have been significant topics throughout history, examined through disciplines such as psychology, sociology, and social work. Juvenile delinquency has become a major issue, especially with industrialization, urbanization, migration, population growth, unemployment, changes in family structure, and socio-cultural shifts. Juvenile delinquency is more related to family and environmental factors rather than legal aspects. This study aims to determine the role of families in children's involvement in crime. It explores the perspectives of families whose children have been involved in criminal activities. The research was conducted on juveniles with social investigation reports from Rize Courthouse's criminal courts. In-depth interviews were held with 12 mothers and 12 fathers in their homes, using a voice recorder. A qualitative research method was used to gather data through social investigation reports and semi-structured interview forms. The findings indicate that parental perception of their children and family influence play a crucial role in juvenile delinquency. Most participating families live in low socio-economic areas of Rize. The study revealed that fathers were more likely to use violence against their children, and parents identified lack of education and negative social environment as key causes of crime. Additionally, parents reported that children continued criminal behavior after their first offense, with no significant improvement. The research concluded that the absence of role models, disengagement from education, family inadequacy, and negative environmental influences contribute to juvenile delinquency.