Yazılım tanımlı veri merkezi ve felaket kurtarma merkezitemelleri ve modellemesi
Foundations and modelling of software defined datacenter and disaster recovery center
  1. Tez No: 928109
  2. Yazar: ALİ ONUR MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DENİZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bir veri merkezi, ag bileşenleri, sunucu donanımları ve veri depolama sistemlerinden oluşan karmaşık bir ortamdır. Geleneksel olarak bu sistemler sistem yöneticileri yada altyapı mühendisleri tarafından ya elle manuel olarak ya da betik yıgın programcıkları ile yönetilirler. Bulut bilişim bu geleneksel modeli daha otomasyon tabanlı çözümlere dogru itmiştir. Sunucuların ve hizmetlerin mümkün olduğu kadar hızlı olarak hatta dakikalar içerisinde hazır olmaları beklenmektedir. Bu tez bir veri merkezinin nasıl hızlı, güvenilir ve ölçeklenebilir otomasyona elverişli halde tasarlanabilecegini incelemektedir. Bunların yanı sıra veri merkezi sanal sunucu göçü gibi yüksek erişilebilirlik ve ölçeklenebilirlik yeteneklerini de saglamalıdır. Çoklu üretici, tedarikçi ortamı beklenmekle birlikte tüm bileşenlerin merkezi yönetim olanağını desteklemesi gerekmektedir. Altyapı veri merkezinin tüm bileşenlerinde farklı API'ları (Application Programming Interface) saglamalıdır. Bu API'ları kullanarak yönetilebilen veri merkezler ne yazılım tabanlı veri merkezi denir. Yazılım tabanlı veri merkezine dair bir uygulama sunulmaktadır. Veri merkezi VMware sanallaştırma yazılımları, kullanıma hazır sunucu donanımları, veri saklama cihazları ve ag ekipmanları düşünülerek tasarlanmıştır. Sanallaştırılmış ortam, toplu kurulum ve yapılandırma özellikleri saglayan yazılımlar sayesinde oluşturulmuştur. Esnek otomasyon iş akışları oluşturmaya elverişli bir orkestrasyon yazılımı kurulmuştur. İhtiyaca uygun düzenlenebilen sanal sunucu oluşturabilen, DNS konfigürasyonu yapabilen, veri depolama tahsis edebilen ve ag konfigürasyonu yapabilen bir orkestrasyon iş akışı tasarlanmıştır. Tasarımı iyileştirme adına ek fikirler sunulmuştur. Bu başlıklar ortam güncellenmesi ve güvenlik yamalarının yapılmasına, IPv6 konuşlanmasına ve otomatik yapılandırma yönetimine dairdir. Yapılandırma yönetimi işletim sistemi yapılandırma otomasyonuna izin verdigi için altyapı yönetimindeki bir sonraki adımdır. Yapılandırma otomasyonu, sunucu oluşturulması gibi altyapı otomasyonuna dayandıgı için bu tezde sunulmaktadır. Bu sunulan uygulama kanıtlamaktadır ki çoklu üretici/tedarikçi donanımları ile yazılım tabanlı bir veri merkezi kurulması mümkündür. Bununla birlikte tüm bileşenler bir şekilde ya otomasyonu desteklemeli ya da bir API saglamalıdır. Bu tez içerisinde sunulan uygulama farklı üreticiler tarafından saglanabilecek farklı bileşenler ile de (donanım ve sanallaştırma katmanı da dâhil) oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
A data center is a complex environment consisting of network components, server hardware, and data storage systems. Traditionally, these systems are managed by system administrators or infrastructure engineers either manually or with scripting stacks. Cloud computing has pushed this traditional model towards more automationbased solutions. Servers and services are expected to be ready as quickly as possible, even within minutes. This thesis examines how a data center can be designed to be quickly, reliably, and scalable for automation. In addition to these, the data center should also provide high availability and scalability capabilities such as virtual server migration. Although a multi-vendor, supplier environment is expected, all components must support central management. The infrastructure should provide different APIs (Application Programming Interfaces) on all components of the data center Data centers that can be managed using these APIs are called software-defined data centers. An application for a software-defined data center is presented. The data center is designed with VMware virtualization software, off the shelf server hardware, data storage devices and networking equipment in mind. The virtualized environment is created using software that provides mass deployment and configuration features. An orchestration software that is suitable for creating flexible automation workflows has been installed. An orchestration workflow has been designed that can create virtual servers that can be customized to suit the need, configure DNS, allocate data storage, and configure networking. Additional ideas have been presented to improve the design. These headings are about updating and patching the environment, deploying IPv6, and automatic configuration management. Configuration management is the next step in infrastructure management as it allows operating system configuration automation. Configuration automation is presented in this thesis as it is based on infrastructure automation such as server creation. This presented application proves that it is possible to establish a software-defined data center with multiple vendor/supplier equipment. However, all components must somehow either support automation or provide an API. The application presented in this thesis can also be created with different components (including hardware and virtualization layer) that can be provided by different manufacturers.