Sandviç kompozitlerin farklı ortamlarda yaşlanma davranışlarının incelenmesi
An investigation of aging behaviours of sandwich composites under different conditions
- Tez No: 928108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sandviç kompozitler, iki levha plakanın ön ve arka yüzeylerinin bir çekirdeğe bağlanmasıyla üretilen özel bir kompozit çeşitidir. Bu çalışmada, balsa çekirdek malzemesi kullanılarak üretilen sandviç kompozitlerin sıcak pres yöntemiyle üretiminin gerçekleştirilmesi ardından asit ve deniz suyu ile yaşlandırılan numunelerin mekanik değişimleri incelenmiştir. Sandviç kompozit plakaların üretimi için çekirdek malzemesi olarak balsa malzemesi tercih edilmiştir. Balsa çekirdeğinin sandviç kompozit haline getirilmesi için ön ve arka yüzeylerde tek eksenli cam elyaf takviyeli polipropilen termoplastik malzeme kullanılmıştır. Balsa çekirdek malzemeli sandviç kompozitlerin üretimi, sürekli termoplastik polipropilen levhaların ön ve arka yüzeyine gelecek şekilde konumlandırılarak sıcak pres yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Üretim sonrasında numuneler 100x100 mm2 boyutlarında kesilip hazırlanan asit ve deniz suyu solüsyonlarında yaşlandırılmaya maruz bırakılmıştır. Yaşlandırma öncesi ve yaşlandırılmış numunelerde yarı-statik delme kesme testleri gerçekleştirilmiştir. Deney sonucunda yaşlanmanın numunelerin kuvvet ve enerji davranışlarına olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sandwich composites are a specialized type of composite materials, produced by bonding two face sheets to a core material. In this study, the mechanical changes of sandwich composites with balsa core which produced by using the hot press method and aged in acid and sea water solutions, were investigated. Balsa material was selected as the core material for the production of sandwich composite plates. To produce the balsa-core sandwich composites, continuous fiber-reinforced polypropylene thermoplastic material was used as the face sheets on both front and back faces. The production process involved positioning continuous thermoplastic polypropylene sheets on both sides of the balsa core and bonding them using the hot press method. After the production process, the samples were cut into dimensions of 100x100 mm and subjected to aging in prepared acid and sea water solutions. Quasi-static punch shear tests were conducted on both aged and unaged samples. Then the results were analyzed to examine the effects of aging on the mechanical properties.