Diyarbakır bağlar ilçesindeki yapıların hızlı tarama yöntemleri ile deprem risk değerlendirmesi
Earthquake risk assessment of buildings in Diyarbakir bağlar district with fast scanning methods
  1. Tez No: 928124
  2. Yazar: ROJDA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemiz, dünyada yoğun olarak deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya Deprem Kuşağı'nda yer almaktadır. Dolayısıyla olası depremlerden kaynaklanacak can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla güvenli ve ekonomik yapısal tasarımlar büyük önem taşımaktadır. 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY'19) ve Riskli Yapıların Tespit Esasları doğrultusunda mevcut yapıların güvenlik koşullarını sağlamak amacıyla detaylı analizlerin yapılması gerekmektedir. Ancak mevcut yapıların risk analizlerinin kısa sürede ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi zaman alıcı olduğundan hızlı değerlendirme yöntemleri bu konuda öncelikli bir çözüm yolu olarak öne çıkmaktadır. Bu yöntemler, ekonomik ve güvenilir sonuçlar sunmayı hedefleyerek binaların depreme dayanıklılığını belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma kapsamında Diyarbakır ilinin Bağlar İlesindeki yapılar Sokak Tarama ve Kanada Sismik Tarama yöntemleri ile değerlendirilip mevcut yapı stoğunun olası depremlere karşı performansı hakkında veriler elde edilmiştir. Yapılan incelemelerde, hızlı değerlendirme yöntemlerinin uygulama süresi, kullanım kolaylığı ve malzeme çeşitliliği açısından avantajlar sunduğu ve uygulamada tercih edilebileceği belirlenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is located in the Alpine-Himalayan Earthquake Zone, which is one of the densest earthquake zones in the world. Therefore, safe and economical structural designs are of great importance in order to minimize the loss of life and property resulting from possible earthquakes. Detailed analyzes are required to ensure the safety conditions of existing structures in line with the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY'19) and Risky Structures Determination Principles, which came into force on 01.01.2019. However, since performing risk analyzes of existing structures in a short time and comprehensively is time-consuming, rapid assessment methods stand out as a priority solution in this regard. These methods play an important role in determining the earthquake resistance of buildings, aiming to provide economical and reliable results. Within the scope of this study, the buildings in Bağlar District of Diyarbakır province were evaluated with Street Scanning and Canadian Seismic Scanning methods and data were obtained about the performance of the existing building stock against possible earthquakes. In the examinations, it was determined that rapid evaluation methods offer advantages in terms of application time, ease of use and material diversity and can be preferred in practice, and suggestions are presented.